2023

Městská galerie

 

3. 2. – 12. 3.

Velké století

Období mezi lety 1814 – 1914 je kunsthistoriky označované jako Velké století (někdy rovněž Dlouhé století). Dynamická doba a významné dějinné události se promítají i do charakteru výtvarného umění. Malíři pátrají po nových přístupech a fascinuje je viděná realita. Spatříte díla významných autorů, jakými byli Brožík, Chittusi, Hudeček, Honsa, Mánes, Mařák, Prucha, Slavíček…

 

23. 3. – 7. 5.

Marta a Pavel Hoškovi

Manželé, akademičtí výtvarníci, kteří se v Mýtě usadili před dvaceti lety, se zde poprvé představí rozsáhlou společnou výstavou. Marta především jemnými kresbami, Pavel prostorovými objekty, které tvoří z různých materiálů.

 

19. 5. – 11. 6.

I. KabU

Kabinet Umění volně navazuje na Salon malířů Vysokomýtska. Otevírá se výtvarným umělcům z regionu, ať již jsou organizováni ve sdruženích a skupinách, či tvoří solitérně. Prezentuje současnou tvorbu malířů i sochařů, a to napříč generacemi, nezávisle na jejich vzdělání i uměleckém vyjádření.

 

18. 6. – 27. 8.

Pohádky z celého světa

Pohádkové ilustrace dvou desítek českých autorů provedou návštěvníka křížem krážem dětským světem. Od klasických evropských pohádek z pera bratří Grimmů či Hanse Christiana Andersena se přesuneme k příběhům finským, ukrajinským, ruským, sibiřským. Z Blízkého východu poputujeme do Persie, Indie, Vietnamu a Číny, odkud se přeneseme k australským domorodcům či Aztékům ze střední Ameriky.

 

8. 9. – 22. 10.

Jakub Vlček

Akademický sochař, figuralista, který tvoří ve svém ateliéru na Vraclavi, se vrací do vysokomýtské galerie po čtyřech letech. V roce 2019 po velkém požáru mohl vystavit pouze ohořelé torzo svého díla, nyní se bude prezentovat portréty z hlíny, sádry i bronzu, drobnějšími plastikami i artefakty soch v nadživotní velikosti.

 

27. 10. – 3. 12.

Petr Špaček

Autorskou výstavou k 60. narozeninám se malíř představí ve svém rodném městě. Výtvarník, žijící v nedalekém Trusnově, je znám především svými poetickými obrázky krajin a malebných vesniček. V minulosti v jeho ateliéru vznikaly také keramické obrazy. Poslední léta se věnuje především grafice a kombinování technik.

 

8. 12. – 21. 1.

Jan Juška

Čtyřicet let od smrti Jana Jušky se ohlédneme za jeho rozsáhlým dílem, jež po sobě zakladatel galerie a její první ředitel zanechal. Kromě jeho typických krajinomaleb a pohledů na Vysoké Mýto, které visí v mnoha zdejších domácnostech, budou vystaveny rovněž jeho rané práce, které on sám za svého života prezentovat nechtěl.

 

Zvonice

19. 5. - 9. 7.

Karel Cubeca Kostka

Zakladatel Střední školy podnikání ve Vysokém Mýtě a jeden z Čechů s nejvyšším IQ, se malbě věnuje od roku 1985. Pseudonym, kterým obrazy signuje, je složeninou anglického a španělského překladu autorova jména. Své imaginativní malby s prvky surrealismu a romantismu s nadsázkou nazývá iluzivním antirealismem.  

 

16. 7. – 10. 9.

Art foto

Fotografové z Vysokého Mýta, kteří se sdružují v místním fotoklubu, představí svoji současnou práci. Desítka autorů vystaví snímky s tematickým zaměřením, např. Moje město, ale prostor bude i pro individuální tvorbu.

Moje místa, tak se jmenuje průřezová výstava obrazů Jana Jušky, od jehož úmrtí letos uplynulo 40 let. Malíř, který stál u zrodu městské galerie, se stal rovněž jejím prvním ředitelem. Jako pedagog ovlivnil celou jednu generaci.  

Výběr z tvorby Petra Špačka je dárek k letošním šedesátinám malíře a grafika, který se narodil ve Vysokém Mýtě. Jedná se o jeho největší soubornou výstavu, při jejímž zahájení měl premiéru i autorův videoklip.

Svou první samostatnou výstavou ve foyer vysokomýtské galerie se veřejnosti představuje nadějný ilustrátor Šimon Škrabal. V prostorách infocentra si návštěvníci prohlédnou soubor velkoformátových kreseb a několik komiksů. 

Do ateliéru sochaře nahlédnou návštěvníci Městské galerie Vysoké Mýto. Ta připravila výstavu plastik a kreseb Jakuba Vlčka, sochaře z Vraclavi, který se věnuje figurální tvorbě.

Amatérští fotografové sdružení ve fotoklubu ART FOTO Vysoké Mýto celé léto vystavují v Galerii ve zvonici. Každé ze tří podlaží má své téma. Neváhejte vystoupat vzhůru.

Výstava ilustrací českých autorů, kteří svými obrázky doprovázejí příběhy ze všech kontinentů, to jsou Pohádky z celého světa. Zavítejte mezi indiány, černochy, seveřany či k protinožcům. Hravá výstava nejen pro děti.

I. Kabinet umění, který začal během Noci v galerii v hlavních výstavních prostorách, představuje tvorbu třiačtyřiceti výtvarných umělců z Vysokého Mýta a okolí.

Karel Kostka, který maluje a píše pod pseudonymem Cubeca, vystavuje své obrazy ve vysokomýtské Galerii ve zvonici. Výstava je součástí oslav 30 let existence zdejší Střední školy podnikání, jejímž je zakladatelem.

Básnický duch Ireny Švecové se projevuje už v názvu výstavy - Země ze mě, kterou si celou sezonu prohlédnou návštěvníci infocentra. Představuje bohatost autorčiny tvorby: ve foyer obrazy, ve sklepení keramika, vším se prolíná poezie. 

Za čárou, to je název výstavy Marty a Pavla Hoškových z Vysokého Mýta. Marta představuje v městské galerii své jemné kresby a malby, Pavel prostorové objekty z různých materiálů. V takovém rozsahu spolu manželé vystavují poprvé.

Mánes, Mařák, Honsa, Preisler, Hudeček, Štursa… Na zvučná jména malířů a sochařů vsází výstava Velké století 1814 – 1914, která představuje veřejnosti nejstarší umělecká díla nejen ze sbírek vysokomýtské galerie. 

Fragile Ivko - Ivana Majvaldová

Informace

  • Petra Šplíchalová Za vodou

    Na léta prožitá ve Velké Británii zavzpomíná prostřednictvím svých snímků vysokomýtská fotografka Petra Šplíchalová. Ta s fotoaparátem britské ostrovy nejen procestovala, ale díky své profesi se dostala na místa, kam se obyčejný smrtelník hned tak nepodívá. Výstava začne 27. 6. v 18 hodin.

  • Galerijní noc zahájila čtyři výstavy

    O letošní vysokomýtské Galerijní noci se otevřely čtyři výstavy - ve zvonici, v sále, ve foyer a ve sklepení. Zněla hudba i autorská poezie. Večer plný kultury se vydařil.

Vyhledávání