2024

Městská galerie

 

9.2. – 1.4.

Venda Truhlářová a její rodina

Po třiceti letech se do Vysokého Mýta, kde vyrůstala, vrací prostřednictvím svých maleb, kreseb a grafik akademická malířka Venda Truhlářová. Tentokrát i se svou rodinou – strýcem Janem Zrzavým, dcerou Vendulou Císařovskou a jejím mužem Petrem. Retrospektivní výstava se koná k nedožitým stým narozeninám autorky.

 

6.4. – 12.5.

Jiří Křiklava

V roce 1989 opustil úspěšnou dráhu módního návrháře a začal se věnovat malířské tvorbě, která se stala jeho výhradní profesí. Od té doby pracuje ve svém ateliéru v Krouně nedaleko Hlinska. Expresivní figuralista má svůj osobitý styl, ve kterém hledá moderní a zcela nové výrazové prostředky.

 

17.5. – 16.6.

Vaťa Andrle

Vysokomýtský cestovatel a fotograf si ke svým letošním 62. narozeninám nadělí výstavu, která diváka provede 62 zeměmi a bude na ní k vidění 2 x 62 snímků z míst, kam zdaleka ne každý osobně zavítá. Svým aparátem zachycuje rád portréty.

 

27.6. – 25.8.

Marek Rejent

Sochař z Proseče, z rodiny, která se vždy zabývala zpracováním dřeva a výrobou dýmek, má stále klukovskou duši. Jeho oblíbeným materiálem je dřevo, plast, světelné diody… Jako pracovní metodu často volí recyklaci, kdy z původně funkčních předmětů vytváří umělecké exponáty. Absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze se autorsky podílel na prosečském Muzeu dýmek. Vytvořil několik realizací ve veřejném prostoru, včetně prosečské kašny s kohoutem.

 

6.9. – 13.10.

Jiří Vedral

Polehouni jsou placatí človíčci, jež stvořil štětec malujícího muzikanta z Vysokého Mýta. Známý kytarista jejich prostřednictvím parafrázuje běžné životní situace a hraje si i s jejich významovou rovinou. Trefný humor je typický rovněž pro jeho grafiky inspirované lidským bytím. První autorova samostatná výstava ve vysokomýtské galerii slibuje velké překvapení.

 

18.10. – 17.11.

Gabriela Fajfrová

Miluje děti, přírodu a tvoření… Vysokomýtská malířka po delší odmlce představí veřejnosti své aktuální obrazy. Ty srší energií, optimismem a touhou po životě, stejně jako ona sama. Typická pro její plátna je výrazná barevnost. Naivní obrazy střídají koláže i práce s recyklovaným materiálem.

 

29.11. – 26.1.

Prošli Vysokým Mýtem

Jezdili sem za rodinou, přáteli, hledat inspiraci, někteří i manželku… Známých malířů naším městem prošlo mnoho: Jan Bauch, František Emler, Jaroslav Grus, Rudolf Hanych, Josef Hašek, Jan Honsa, Ludmila Jandová, František Kaván, Jaroslav Klát, Bohdan Kopecký, Herbert Masaryk, František Matoušek, Jakub Obrovský, Jindřich Prucha, Václav Radimský, František Ropek, Jan Slavíček, Alois Srnský, Jan Šplíchal, Jan Trampota, Rudolf Vejrych, Olbram Zoubek, Bořivoj Žufan…

 

Zvonice

 

17.5. - 8.9.

Jana Chaloupková
Ilona Korálová
Kateřina Profousová

Tři rodačky z Vysokého Mýta, jejichž životem se prolíná výtvarné umění. Profesně se mu sice nevěnují, přesto i ve své práci výtvarný talent a cit uplatňují. Svoji tvorbu prezentují v takovém rozsahu ve svém rodišti poprvé.

 

pátek 17.5.

Noc v galerii

Vernisáže, hudba, poezie…

Vysokomýtský cestovatel Vaťa Andrle vystavuje v městské galerii 2 x 62 fotografií ze zemí, kterých dosud stihl navštívit 124. Číslo 62 je pro autora symbolické. Narodil se totiž roku 1962, tudíž letos také slaví své 62. narozeniny. 

Krajinomalba, zátiší, portréty... své výtvarné práce ve foyer městské galerie představují amatérští malíři z vysokomýtského Ateliéru pod střechou, který vede akademická malířka Marta Hošková. 

Inspirace Francií je v tvorbě Petry Vymazalové patrná na první pohled. Zpěvačku, pianistku a šansoniérku znají posluchači z koncertních pódií. Coby malířka se umělkyně z Horního Újezdu představuje Vysokomýtským poprvé. 

Má rád barvy, pohyb, bigbít… Ačkoliv příští rok oslaví Jiří Křiklava sedmdesátiny, do malířského důchodu se nechystá. Do Vysokého Mýta se malíř z Krouny vrací po deseti letech, kdy se poprvé svými expresivními obrazy představil ve zvonici.

Po třiceti letech se do Vysokého Mýta vrací malířka a grafička Venda Truhlářová. Na výstavě k jejím nedožitým stým narozeninám ji prostřednictvím své tvorby doprovází strýc Jan Zrzavý, dcera Vendula a zeť Petr Císařovský.

Fragile Ivko - Ivana Majvaldová

Informace

  • Galerijní noc zahájila čtyři výstavy

    O letošní vysokomýtské Galerijní noci se otevřely čtyři výstavy - ve zvonici, v sále, ve foyer a ve sklepení. Zněla hudba i autorská poezie. Večer plný kultury se vydařil.

Vyhledávání