2022

Městská galerie

4. 2. – 13. 3.

Železné hory: tady jsem doma

Zdeněk Sejček

Malby a kresby inspirované převážně Železnými horami vystaví poprvé ve Vysokém Mýtě nejstarší člen Unie výtvarných umělců Pardubického kraje. Pětadevadesátiletý historik umění, malíř, grafik a pedagog žije a tvoří v Ronově nad Doubravou, odkud pochází také Antonín Chittussi, na jehož dílo je odborníkem.

 

25. 3. – 1. 5.

Bruslení

Martin Zemanský

Hlavy – pestré, expresivní někdy až teatrální. Na plátnech reflektuje současný královéhradecký malíř trvalou i chvilkovou transformaci lidské identity. Plátna jsou inspirována vlivem historických změn, chudoby, duchovní přeměny a rituálů na sebepojetí člověka. Autora k těmto tématům dovedly zážitky z cest, střety s jinými kulturami a jejich zvyky.

 

6. 5. – 12. 6.

Poslední

Ctirad Doubek

Vystudoval vojenskou školu, z politických důvodů musel armádu po roce 1968 opustit. Po sametové revoluci byl rehabilitován. Dnes má hodnost plukovníka. Ve výtvarném umění je autodidaktem. Inspirací pro jeho obrazy a kresby byla především krajina, pokoušel se však i o abstrakci. Dlouholetý člen sdružení Malířů Vysokomýtska přišel před dvěma lety téměř o zrak, štětce a pastely byl proto nucen odložit. Výstava se koná u příležitosti jeho 95. narozenin.

 

24. 6. – 28. 8.

Za dobrodružstvím

Václav Junek

Malíř, grafik a především ilustrátor. Celé generace školáků pamatují červený Slabikář vydávaný v letech 1958 až 1972. Také většina beletrie, kterou doprovodil svými kresbami, je určena dětem a mládeži: Tajemství polárního moře, Robinsoni z Kronborgu, Ponorka Narwal, V zajetí Matabelů, Swansonova výprava, Trosečníci polárního moře, Na sever od Zambezi, Vynález zkázy, Za poklady starých Inků či Hoši od bobří řeky... Úctyhodných 140 knih, na jejichž úspěchu se Václav Junek nemalou měrou podílel. Jako zručný kreslíř se srdcem kluka, který s literárními hrdiny prožívá rád nová a nová dobrodružství. Spolupracoval také s časopisy Mladý hlasatel, Pionýr, Ohníček, Junák, Čtyřlístek a dalšími.

 

9. 9. – 30. 10.

Meet Mýto

Obrazy ze sbírek vysokomýtské galerie, na nichž autoři zachytili zákoutí města i pohled na jeho panorama z různých světových stran. Výstava dokumentuje proměnu Vysokého Mýta za uplynulých sto let.

 

11. 11. – 15. 1.

Ozvěny Paříže

Běla Kašparová

Věra Jičínská

Vystavovala v Paříži s Janem Zrzavým, jezdila malovat k moři s Toyen… Talentovaná malířka Běla Kašparová se narodila ve Vysokém Mýtě na přelomu 19. a 20. století, vystudovala akademii a odjela do ciziny. Měla před sebou slibnou kariéru, rozhodla se však vdát a vrátit se do Česka, kde „západním malířům“ nebylo přáno. Téměř stejný osud si prožila i Věra Jičínská z nedaleké Dobrušky.

 

Zvonice

24. 6. – 11. 9.

Hana Kozubová / textil, loutky

Iva Vanžurová / krajka

Jemná krajka, batika a loutky – výstava ve zvonici bude celé léto odměnou pro ty, kdo vystoupají do třípatrové věže. Textilní výtvarnice Iva Vanžurová z Jevíčka a Hana Kozubová z Lanškrouna představí společně práci svých šikovných prstů, která může být inspirací pro dospělého i dětského diváka.

Změny v programu vyhrazeny.

Obrazy Vysokého Mýta, jak jej zachytili malíři v uplynulém století, jsou pozoruhodné z pohledu umělce, ale také pamětníka. Dokumentují proměnu města i okolní krajiny. Meet Mýto - Setkejte se s Mýtem, jak ho neznáte.

Proměnou krajiny se zabývá výtvarnice Radka Částková. Téma zpracovává z různých úhlů, čemuž přizpůsobuje použité médium. Proto se na výstavě nazvané Tranzice ve sklepení galerie setkáte s kresbou, sklem, keramikou… 

Prázdninová výstava potěší milovníky přírody, zvířat, dobrodružné literatury a dalekých cest skutečných i těch vysněných. Dílo malíře Václava Junka má široký záběr a udělá radost všem generacím. 

Vyšlápněte do zvonice, kde vystavují dvě východočeské textilní výtvarnice – Hana Kozubová a Iva Vanžurová. Prostřednictví jejich tvorby se přenesete do světa krajky a loutky, prohlédnete si obrazy, šperky, modely i pohádkové bytosti.

Po celé léto se ve foyer vysokomýtské galerie setkáte s pohádkovými postavičkami zdejší rodačky Gabriely Podroužkové. Ve vstupní hale vás přivítají skřítci a víly, ve sklepení narazíte na čerty.

 

Novou výstavu dvou mladých umělců si prohlédnete ve foyer galerie. Dominik Jiříček z Litomyšle představuje své plastiky a Vojtěch Hurych z Hradce Králové své fotografie. Oba pojí skutečnost, že studovali na zdejší Střední škole stavební. Každý ovšem v jiném období a osobně se poznali právě při přípravě výstavy. 

Poprvé a zároveň naposledy se v městské galerii představí soubornou výstavou Ctirad Doubek. Mýtský rodák, plukovník ve výslužbě, slaví v květnu 85. narozeniny. Výstava Poslední je rozloučením s výtvarnou tvorbou.

V prostorách infocentra je nově instalována výstava fotografií vysokomýtského rodáka Karla Jiskry. Autor, který nedávno oslavil osmdesátiny, je stále činným fotografem.

Velkoformátová plátna Martina Zemanského, která si nyní prohlédnete v Městské galerii Vysoké Mýto, jsou nesmírně sugestivní. Pro někoho přitažlivá, pro jiného děsivá. Rozhodně budící emoce

Výstavu nazvanou Rozkvetlá si až do Velikonoc prohlédnou návštěvníci v Turistickém informačním centru. Soubor květinových zátiší ze sbírek Městské galerie představuje širokou škálu autorů i technik.

Poprvé ve Vysokém Mýtě vystavuje Zdeněk Sejček, historik umění, malíř, grafik a pedagog, jehož celoživotní inspirací jsou Železné hory. Nejstarší člen Unie výtvarných umělců Pardubického kraje žije a tvoří v Ronově nad Doubravou.

65 roku kniha

Vysoké Mýto v obrazech

Městská galerie vydala ke svým 65. narozeninám obrazovou publikaci s pohledy na Mýto. Vytvořili je profesionální i amatérští malíři v uplynulém století. Kromě umělecké hodnoty mají i tu dokumentační, kdy zaznamenávají proměny města. Katalog je rozdělen do několika sekcí: panoramata, věže, uličky a život v centru. K dostání je za 250 korun v infocentru.

Informace

  • Betlémy a zimní obrazy ve foyer

    Betlémy z Třebechovic a obrazy se zimní tematikou ze sbírek Městské galerie Vysoké Mýto si můžete prohlédnout po celý advent v infocentru. Přijďte se k nám vánočně naladit. Vstup je volný. 

Vyhledávání