2021

Městská galerie

Filip Dvorský / 30. 1. – 7. 3.

Vysokomýtský rodák, čerstvý čtyřicátník, ušel ve své tvorbě obrovský kus cesty. Od „rozervaných“ abstrakcí se přes dokonalou realistickou krajinu vrátil zpět k abstrakci. Ta současná však vyzařuje vnitřní sílu a stabilitu. Inspirací jsou mu biblické citáty, proto názvy obrazů jako Nekonečná milost, Živá voda, Převlečená lež či Síla modlitby.

 

Igor, Kristián a Sebastián Kitzbergerovi / 12. 3. – 25. 4.

Kov a sklo jsou materiály, z nichž tvoří otec a jeho synové. Profesionální výtvarníci z Rožnova pod Radhoštěm mají každý svůj styl – pro Igora je typická figurální kovová plastika, Kristián se profiluje animální plastikou v kombinaci se sklem a Sebastián má ve světě úspěch se svým ručně foukaným a broušeným barevným sklem.

 

Jiří Křiklava / 1. 5. – 6. 6.

Geometrickou abstrakci, kde hrají prim barvy a tvary, si oblíbil malíř z Hlinska. Prosté linie a stylizované zjednodušení reality jsou základem poeticky laděných obrazů mapujících nálady Vysočiny a momentky ze zahraničních cest. Autor je také nadšeným fotografem.

 

Galina Miklínová / 11. 6. – 22. 8.

Lichožrouti

Žijí mezi námi a mohou za to, že se nám ztrácejí ponožky… Animovaný rodinný film vycházející z knižní předlohy si oblíbili malí i velcí. Kromě Lichožroutů se na výstavě setkáte i s televizním Kanafáskem a spoustou knižních postaviček této ostravské výtvarnice, ilustrátorky a režisérky.

 

10. Salon malířů Vysokomýtska / 4. 9. – 19. 9.

Dvě desetiletí spolu pravidelně vystavují malíři z regionu, sdružení pod názvem Triangl. Jubilejní salon bude přehlídkou jejich práce za uplynulé roky.

 

Veronika Bílková / 24. 9. – 24. 10.

Čerstvá absolventka Fakulty designu a umění v Plzni je velký talent. Její diplomová práce – autorská kniha o Beethovenovi s celostránkovými ilustracemi - byla nominována na Národní cenu za studentský design 2020. Malířka a ilustrátorka z Litomyšle představí své jedinečné velkoformátové obrazy.

 

Jan Rusňák / 27. 10. – 28. 11.

Připomínkou 110 let od narození a 20 let od úmrtí je výstava obrazů akademického malíře, figuralisty, který v letech 1951 – 1963 žil a tvořil v Chocni. Právě toto období se stalo samostatnou kapitolou v jeho tvorbě. Krajinu oživuje pohybem a prací, stává se tzv. malířem vesnice. Byl prvním, kdo vystavoval roku 1958 v nově vzniklé galerii s Janem Juškou.

 

Václav Macháň 6. 12. / 6. 12. – 16. 1.

V den nedožitých stých narozenin se otevře expozice, která přinese průřez celoživotním dílem malíře a grafika, který většinu svého života prožil v Chocni. Ve svých obrazech komponoval osobitě stylizované krajinné, rostlinné a architektonické prvky. Akcentovanou oblastí malířovy tvorby byl inspirativní vztah k ženě.

 

Zvonice:

11. 6. - 6. 7. František Heusler

Pro absolventa FAMU v oboru kamera je fotografování celoživotním koníčkem. Žije v Praze, ale tvoří ve svém ateliéru v Zámrsku. Přednost dává klasické černobílé fotografii.

 

11. 7. – 22. 8. Got Neighbours

Výstava prací mladých výtvarníků z hlavního města, kteří se zabývají animací, filmem, instalacemi, zkrátka vizuálním uměním v různých podobách.

 

3. 9. – 26. 9. Rodová linie

Jitka Klofandová, dcera Alžběta Ivančenková, strýc Zdeněk Hubáček a dědeček Jan Hubáček vystaví společně svoji tvorbu. Talent, který se dědí po generace, spatříte v obrazech, fotografiích, sochách i básních.

Krajinou Václava Macháně provede návštěvníky vysokomýtské galerie výstava obrazů choceňského malíře a grafika. Vernisáž se uskutečnila jen pár dnů před jeho nedožitými stými narozeninami, které by oslavil 6. prosince. 

Sto deset let od narození akademického malíře Jana Rusňáka připomíná výstava v Městské galerii Vysoké Mýto. Návštěvníci si prohlédnou jeho mistrovské portréty, květinová zátiší, obrazy inspirované venkovem i dálkami.

Plenéry, portréty a knižní ilustrace Veroniky Bílkové si prohlédnou návštěvníci výstavy nazvané Na cestách. Ta představuje průřez tvorbou této mladé, přesto zralé a velmi plodné autorky.

Desátý Salon malířů Vysokomýtska začal. Během vernisáže byl pokřtěn oficiální nástěnný kalendář města na rok 2022 s obrazy vystavujících umělců.

Jitka Klofandová, Alžběta Ivančenková, Kristýna Hronová, Jan Hubáček a Zdeněk Hubáček - členové rodiny, v níž se talent dědí již čtvrtou generaci. Výstava Rodová linie představuje různé podoby uměleckého vyjádření. 

Prázdninová výstava ve zvonici nazvaná Kostky jsou vrženy představí tvorbu členů uměleckého spolku Got Neighbours a jeho hostů. Spojovacím prvkem je různě pojatý motiv kostky

Filmová a ilustrační tvorba Galiny Miklínové zaplnila na léto výstavní prostory vysokomýtské Městská galerie. V Lichožroutské expozici si děti pohrají, podívají se na pohádku a vyrobí si vlastního požírače ponožek. 

Výstava fotografií Františka Heuslera zahájila sezonu v Galerii ve zvonici. Autor, který žije v Praze a celý život pracoval u filmu, má svůj ateliér v Zámrsku, kde vznikají jeho velkoformátové snímky.

 

Komorní výstava Máj - lásky čas vás přivítá ve vstupní hale Městské galerie Vysoké Mýto. Obrazy, kresby i sochy s erotickým nábojem z galerijních sbírek navozují jarní atmosféru pučení, rozkvětu a nového života.

40x Filip Dvorský - průřezovou výstavu díla vysokomýtského malíře ukončila poslední květnovou sobotu dernisáž. Pokud jste ji nestihli, nahlédněte na výstavu alespoň virtuálně

Fragile Ivko - Ivana Majvaldová

Informace

  • Galerijní noc zahájila čtyři výstavy

    O letošní vysokomýtské Galerijní noci se otevřely čtyři výstavy - ve zvonici, v sále, ve foyer a ve sklepení. Zněla hudba i autorská poezie. Večer plný kultury se vydařil.

Vyhledávání