Krajinou Václava Macháně Doporučený

Krajinou Václava Macháně provede návštěvníky vysokomýtské galerie výstava obrazů choceňského malíře a grafika. Vernisáž se uskutečnila jen pár dnů před jeho nedožitými stými narozeninami, které by oslavil 6. prosince. 

Václav Macháň se narodil 6. prosince 1921 v Čermné n. O. a zemřel loni 27. června v Chocni, kde téměř do posledních dnů tvořil ve svém ateliéru na zahradě rodinného domku. Ačkoliv je krajina nejčastějším motivem jeho obrazů, není typickým krajinářem. Jeho rukopis je výrazný a dobře rozpoznatelný - krajiny zavrhující perspektivu se téměř vždy skládají z vodorovných a svislých linií, v bodech jejich křížení se pak něco odehrává. „Když začínám hovor s krajinou, je krajina jako pootevřená ústa. Voní jarním medem a svítí drobnou geometrií chalup mezi napučenými jasany. Začíná se naplňovat paleta jemným a tichým akordem pastelových zelení a růžových okrů. Nebe průsvitně stříbrné. A ticho jarního bzukotu včel v rozkvetlé jívě. Pro moji práci jsou totiž asi nejdůležitější rozhovory s krajinou. A ona se mi svěřuje s až neuvěřitelnými tajemstvími. A to naše povídání pomalu kreslím a maluji,“ napsal Václav Macháň.

Vystudoval kostelecké gymnázium, přežil totální nasazení za války. Pro jeho směřování bylo osudové setkání s malířem Aloisem Fišárkem, profesorem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, v roce 1948. U něho se později umělecky vzdělával. V Hradci Králové vystudoval dálkově učitelství. Působil pak na několika školách ve východních Čechách, kde učil výtvarnou výchovu a matematiku.

Od roku 1969 se již plně profesionálně věnoval malířskému umění. Uspořádal desítky samostatných výstav a účastnil se mnoha kolektivních. Jeho malířské krédo bylo současně promyšleným krédem života: „Vysnívám svět, kde není falše. Všechno zbaveno balastu frází, syrovosti naturalismu. Věcmi je vidět, každý se může přesvědčit o pravdě. Nic se neskrývá. Je to zbožnění přírody. Věci jsou polidštěny a tajemství se zjevuje. Slupky špíny a špatnosti jsou odhozeny. Pojďte, vnikněte ve svět pravdy, lásky a pohody. Takový má být svět, takový má být člověk, aby nastal zlatý věk. Aby člověk neměl strach v mém světě, aby se nebál zla, ukrytého v houštinách, za skalisky, na opuštěných cestách. Aby byl svobodný, bez starostí, co ho čeká za týden, za vlnou terénu, za rozmluvou člověka s člověkem. Aby pomohl vytvořit podobný svět ve skutečnosti.“.

Iveta Danko, kurátorka MG

65 roku kniha

Vysoké Mýto v obrazech

Městská galerie vydala ke svým 65. narozeninám obrazovou publikaci s pohledy na Mýto. Vytvořili je profesionální i amatérští malíři v uplynulém století. Kromě umělecké hodnoty mají i tu dokumentační, kdy zaznamenávají proměny města. Katalog je rozdělen do několika sekcí: panoramata, věže, uličky a život v centru. K dostání je za 250 korun v infocentru.

Informace

  • Silnice R35 z pohledu studentů

    Téma „Vysoké Mýto - R35 - Litomyšl“ zpracovali studenti ateliéru Architektura 4 z Vysoké školy uměleckoprůmyslové a vy se nyní můžete podívat, jak se s problematikou vypořádali. Ve vstupní hale galerie se v pátek 30. 9. v 18 hodin uskuteční veřejná prezentace projektů.

  • Recitál Beaty Hlavenkové

    V sále galerie vystoupí se svým klavírním recitálem Beata Hlavenková. Komorní vystoupení inspirované poezií se koná ve čtvrtek 6. 10. v 19.30. Vstupenky lze koupit v infocentru i on-line.

  • Pocta zakladateli města

    Deset let od instalace pomníku Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě připomíná komorní výstava ve foyer galerie. Pokřtěna byla publikace mapující vznik sochy.

Vyhledávání