Kaločovi - generační výstava ve Zvonici Doporučený

Tvorbu rodiny Kaločovy uvidí na sklonku léta návštěvníci Zvonice. Své obrazy zde vystavují manželé Jiří a Blanka a jejich synové Otakar a Robin. Výstava začala vernisáží pod širým nebem.

Akademický malíř a sochař Jiří Kaloč (*1943) je srostlý s Orlickými horami. Ve Vrbici nedaleko Kostelce nad Orlicí vystavěl během několika desetiletí unikátní dům s ateliérem. Organickou přírodní architekturu nazval Socha domu. Krajina je středobodem jeho citlivého, do detailu propracovaného, výtvarného díla. Vystavuje již od roku 1976. Jeho obrazy jsou zastoupeny ve sbírkách mnoha galerií, včetně Národní. Je držitelem několika mezinárodních ocenění.

Jeho žena Blanka (*1950, †2007), malířka a restaurátorka Orlické galerie v Rychnově nad Kněžnou, studovala malbu u svého manžela. Věnovala se především portrétní tvorbě, její obrazy se řadí k nejlepším projevům českého hyperrealismu 20. století.

Starší ze synů, Otakar (*1978), je vystudovaný restaurátor. Stejně jako jeho otec je spjatý s Orlickými horami, kde se narodil, vyrůstal a žije. Není tedy překvapením, že právě zdejší krajina je tím, co nejčastěji maluje. Jeho realistické vyjádření v sobě ukrývá tajemství a poetiku.

Robin (*1982), akademický malíř a grafik, je ve své tvorbě rovněž inspirován krajinou, kterou uvádí do pohybu prostřednictvím promyšlených linek a křivek. Právě pohyb je tím, čemu se také v různých podobách věnoval (somatické pohybové studium, sebezkušenostní program Vědomé tělo či moderní tanec). Za svou grafickou práci byl několikrát ve světě i doma oceněn.

Galerie ve Zvonici je otevřena od čtvrtka do neděle vždy od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. O víkendu 12. a 13. září během Dnů evropského dědictví je vstup zdarma.

Iveta Danko

Na úvodním snímku obraz Jiřího Kaloče.

noc v galerii 2024

Vyhledávání