Městská galerie chystá na rok 2014 velkou výstavu svého rodáka

K2_poPMCESTE_srpna+0200RsrpPMCEST_1C3

V loňském roce přibylo do sbírek Městské galerie 44 děl, které Vysokému Mýtu, svému rodišti, věnoval švýcarský grafik Pravoslav Sovák.  V roce 2010, návštěvníci Městské galerie si na to jistě vzpomínají, měl svou druhou výstavu ve Vysokém Mýtě (ta první se tu konala v roce 1965; úvod k jejím katalogu psal tehdy začínající dramatik Václav Havel). Třetí výstava Pravoslava Sováka v jeho rodném městě se chystá. Měla by to být jedna z prvních výstav v nových výstavních prostorách bývalého Okresního soudu na počátku roku 2014. 

Pravoslav Sovák se narodil 30. srpna 1926 ve Vysokém Mýtě. O čtyři roky později se jeho rodina přestěhovala do Plzně, ale do Vysokého Mýta se Sovák často vracel k babičce a dědečkovi. Dokonce tu jeden rok navštěvoval i základní školu. V letech 1942 - 1943 studoval Soukromou grafickou školu v Praze a poté Odbornou keramickou školu v Bechyni a na VŠUP v Praze. Na konci druhé světové války byl totálně nasazen. První samostatnou výstavu měl v roce 1959 v Galerii Václava Špály v Praze. V 60. letech působil jako grafik a profesor grafických technik na školách u nás i v zahraničí, spolupracoval s divadlem Semafor a pracoval na vzniku četných filmových výprav např. filmy Smyk, Kolik slov sluší lásce, Pražské blues, ilustroval i množství knih, např., 13. komnatu 
Vladimíra Neffa nebo Umění přírodních národů Josefa Čapka. Vystavoval doma i v zahraničí (např. Amsterdam, Londýn, Kodaň), v roce 1965 i ve Vysokém Mýtě. Po obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy se rozhodl pro odchod ze země. V letech 1975 – 1991 byl profesorem volné grafiky na Odborné vysoké škole pro umění a design v Kolíně nad Rýnem. Vystavoval po celém světě (mj. Muzeum moderního umění v New Yorku, Ruské muzeum v Petrohradě, Albertina ve Vídni). Ve své tvorbě užívá velkého množství klasických  i moderních grafických technik a postupů.

Hudba v galerii 2023

Informace

  • Barvy a jejich tajemství

    Výstava, která bude od 20. 10. do 20. 11. k vidění v Turistickém informačním centru, přiblíží divákovi základní malířský materiál – barevné pigmenty, historii jejich objevů a vývoje od dob jeskynních maleb po průmyslovou výrobu barev pro umělce na přelomu 19. a 20. století. 

Vyhledávání