Beseda o genealogii: pátrání po rodinných kořenech baví malé i velké

K2_soPMCESTE_září+0200RzářPMCEST_0C3

Dopolední besedou pro děti a podvečerní pro dospělé skončila v úterý 22. září ve vysokomýtské městské galerii výstava Putování za předky. Genealožka Helena Voldánová, kterou veřejnost zná díky televiznímu dokumentu Tajemství rodu, kde vyhledává předky známých osobností, dokázala pro totéž nadchnout i žáky Základní školy Knířov. Pět desítek školáků od 3. do 5. třídy vedlo povídání k tomu, že začali přemýšlet, kde se vlastně objevilo jejich příjmení a co vystihuje? Tesař, Truhlářová, Zedníčková, ale také Králík, Jelínek, Veverková… Každé z nich má své kořeny.

Helena Voldánová dětem přiblížila, jak probíhá pátrání po předcích rodiny. Že je to v podstatě velká detektivka plná dobrodružství. „Když jsem se před dvaceti lety začala zabývat genealogií, potkávala jsem v badatelnách archivů převážně důchodce, dnes však láká znát své kořeny stále mladší ročníky,“ uvedla Voldánová. „Nedávno jsme do naší České genealogické a heraldické společnosti přijímali nejmladšího, teprve jedenáctiletého, člena. Další dva patnáctiletí se už nemohli dočkat, až dostanou občanské průkazy a budou moci sami chodit do archivů,“ dodala. Podvečerní debata v galerii přilákala pouze deset posluchačů. Škoda. Přesto se místo plánovaných šedesáti minut protáhla beseda na dvě a půl hodiny. Návštěvníci se dozvěděli praktické rady, kde například začít pátrat, když mám mezi předky vojáka nebo legionáře, který zahynul v první světové válce, nebo jak snadno se dostanu k datům o příbuzném, který na počátku minulého století imigroval za oceán. Návštěvníci odcházeli nasyceni informacemi i inspirací. (ida)

PF 2023

Oldřich Blažíček: Zimní motiv, 1950, kvaš, karton, 31 x 43 cm

Krásné vánoční svátky a pokojný vstup do nového roku přejí zaměstnanci Městské galerie Vysoké Mýto.

Oldřich Blažíček: Zimní motiv, 1950, kvaš, karton, 31 x 43 cm

Informace

  • Abonentky na komorní koncerty v prodeji

    Komorní koncerty mezi obrazy nesou v jarní sezoně podtitul Dva světy - jeden svět. Během tří vystoupení zazní stará i soudobá klasická hudba. Abonentka stojí 600 korun, vstupenka na jednotlivý koncert 220 korun. Vstup ve společenském oděvu.

Vyhledávání