Špaček a Pollák za zavřenými dveřmi

Výstavu grafik Petra Špačka a kreseb Rudolfa Polláka nemohl fyzicky spatřit žádný návštěvník, zůstala za zavřenými dveřmi galerie. Nahlédnout do expozice však lze prostřednictvím reportáže.

Petr Špaček (*1963) je rodákem z Vysokého Mýta. Do svých 37 let bydlel v Holicích, nyní však již léta žije ve svém ateliéru v nedalekém Trusnově, kde má blíž k přírodě a ke krajině, která mu je inspirací. Petr Špaček studoval výtvarný obor pouze soukromě. Veřejnosti je známý především jako autor poetických krajin, které mají moc očistit člověka od nánosů špíny světa: stresu, depresí, bolestí na těle i na duši. Jeho obrazy vedou diváka k tomu, aby hleděl na svět až naivně dětskýma očima a viděl v něm umělecké dílo... Řemeslně dokonale zachycuje atmosféru malebných vesniček - pumpy na návsi, peřiny v okně,  holubníky – to vše na nás dýchá čistotou a evokuje v nás pocit, že můžeme do obrazu vstoupit a stát se jeho součástí... Postupem času však Špaček opouští malířský stojan, pořizuje tiskařský lis a zkouší zcela něco nového - grafické techniky. Jeho tvůrčí zájem se také posouvá jiným směrem - obrazy už nemají realistický základ, naopak vycházejí z autorova vnitřního světa a odrážejí jeho fantazii a představy.

Malíř Petr Špaček má na svém kontě více než čtyřicet samostatných výstav a dvě desítky kolektivních, a to s Unií výtvarných umělců ČR i se skupinou AUT, jejímž je členem. Jeho obrazy se nacházejí v soukromých sbírkách v Evropě (Francie, Anglie, Německo, Rakousko) i v zámoří (USA, Japonsko).

Rudolf Pollák (*1955) se narodil na Moravě, kde prožil své mládí. Rodina se posléze přestěhovala na Pardubicko. Autor žije v Rohovládově Bělé a tvoří v ateliéru v Lázních Bohdaneč. Výtvarný talent zdědil Rudolf Pollák po otci, pro kterého bylo malování celoživotní zálibou. Syna, jenž rád a dobře kreslil, podporoval. Přál si, aby se věnoval výtvarnému umění profesionálně. Mladý Rudolf, jehož vzory byli Max Švabinský, Vojtěch Sedláček, Zdeněk Burian a Otakar Janeček, snil o tom, že jednou bude ilustrovat knihy...  Matka však chtěla, aby vystudoval obor, který by ho spolehlivě uživil. Jejímu přání vyhověl a absolvoval veterinu. Malířství pro něj dlouho zůstalo jako u otce pouze koníčkem, z něhož se stal nyní kůň. Rudolf Pollák, malíř autodidakt, miluje rychlou kresbu, zvlněné, křivé čáry a zemité tóny barev. Věnuje se především kombinované technice v kolorovaných perokresbách. Inspiraci sbírá při svých častých pracovních cestách. Zachycuje dominantní stavby a především městské scenérie, ale i motivy v krajině, akty, portréty osob, zvířat... Umí oku básnit čarami, ale i překvapivě malovat slovy - píše si poezii do šuplete jako člen literární skupiny „Hozeného klobouku“ v Chrudimi. Samostatně vystavuje od roku 2009, když před tím léta tvořil jen pro sebe. Od roku 2015 je zakládajícím členem neformálního výtvarného sdružení AUT, jehož členy jsou také Jan Odvárka, Pavel Kabeláč Pavel a Ivan Baborák. Jeho práce jsou zastoupeny nejvíce v soukromých sbírkách doma i v zahraničí. 

Iveta Danko, kurátorka MG

Fragile Ivko - Ivana Majvaldová

Informace

 • Beseda k 30. výročí Čermákova Mýta

  Beseda v sále galerie, která se koná v sobotu 25. 5. od 10 hodin, uzavře na hodinu výstavu. Setkání s Josefem Mlíkou, zakladatelem festivalu dětských dechových hudeb Čermákovo Vysoké Mýto, je součástí jeho 30. ročníku. 

 • ZUŠ OPEN v sále galerie

  Výstavní sál se v úterý 28. 5. stane součástí festivalu ZUŠ OPEN. Od 15 do 17 hodin zde ke klavíru usednou žáci Vlastimila Jurčíka. V tomto čase je vstup do vysokomýtské galerie zdarma.

 • Petra Šplíchalová Za vodou

  Na léta prožitá ve Velké Británii zavzpomíná prostřednictvím svých snímků vysokomýtská fotografka Petra Šplíchalová. Ta s fotoaparátem britské ostrovy nejen procestovala, ale díky své profesi se dostala na místa, kam se obyčejný smrtelník hned tak nepodívá. Výstava začne 27. 6. v 18 hodin.

 • Galerijní noc zahájila čtyři výstavy

  O letošní vysokomýtské Galerijní noci se otevřely čtyři výstavy - ve zvonici, v sále, ve foyer a ve sklepení. Zněla hudba i autorská poezie. Večer plný kultury se vydařil.

Vyhledávání