×

Oznámení

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/750

Kulatiny Zdeňka Rosáka

V den, kdy oslavil své osmdesáté narozeniny, zahájil zároveň Zdeněk Rosák svoji výstavu s příznačným názvem Kulatiny. Počet návštěvníků byl rekordní, ani se do sálu nevešli.   

Název výstavy Kulatiny nevystihuje pouze Rosákovo životní jubileum, ale odkazuje také na motiv kruhu, který se v posledních letech v jeho tvorbě často promítá. Unikátní cyklus inspirovaný tímto symbolem nekonečna bude právě ve Vysokém Mýtě poprvé vystaven.

Akademický sochař Zdeněk Rosák pochází z Ivanovic na Hané, ovšem většinu života strávil v Chocni. Absolvoval automobilovou průmyslovku v Zábřehu a vysokou školu umělecko-průmyslovou ve Zlíně, obor design. Až do roku 1992 pracoval ve vysokomýtské Karose na návrzích karoserií autobusů i speciálních vozidel. Za dobu působení v tomto podniku obdržel řadu ocenění. Nejdůležitější z nich byla cena za vynikající průmyslový design pro autobus C-734. Protože externě spolupracoval i s jinými firmami, má na svém kontě mnoho dalších úspěchů, například ocenění Czech made za telefonní hovorny pro Telecom a ocenění Zlatá MEFA za kobaltový ozařovač.

Své designerské zkušenosti ještě donedávna předával studentům oboru Průmyslový design, grafický a tvarový design obalů na Střední škole uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí.

Vedle toho se v minulosti často věnoval navrhování interiérů, do nichž v mnoha případech umisťoval své, převážně dřevěné, plastiky. Několik jich vytvořil i pro exteriéry budov a veřejná prostranství. S jeho sochařskou tvorbou jste se mohli a dodnes můžete setkávat ve Vysokém Mýtě: měděný a dřevěný reliéf s firemními motivy ve vstupní hale Karosy (1983), měděný reliéf na průčelí sportovní haly (1985), návrh a realizace výroční ceny Města Vysokého Mýta v bronzu (1990), návrh interiéru hotelu a restaurace Optimal Vysoké Mýto včetně interiérové dřevěné plastiky s motivy města (1997 – 99).

Nejmilejší disciplínou Zdeňka Rosáka se však stala malířská tvorba, které se naplno mohl začít věnovat až v důchodovém věku. Ve volné tvorbě našel svůj kraj a své náměty v podorlickém regionu od Vysokého Mýta přes Choceň k Orlickým horám, ale i na blízké Vysočině. Své náměty původně zpracovával přímo v terénu, pro což mu vyhovovala technika tempery, v posledních letech však své náměty promýšlí, transformuje a vytváří své oleje vlastně jen inspirován původním motivem. Jsou hodně ovlivněny kresbou, která v jeho dílech dominuje. Častými náměty jsou skály a architektura maloměsta a vesnic.

Obrazy a plastiky Zdeňka Rosáka jsou v majetku institucí i soukromých sběratelů po celém světě.

Iveta Danko, kurátorka MG

Galerie Obrázků

{gallery}750{/gallery}

web betlemy

Vyhledávání