Výstava Kankán v domově důchodců

Městská galerie Vysoké Mýto zahajuje výstavní sezonu bilanční výstavou Zdeňka Rosáka s originálním názvem Kankán v domově důchodců, která představí jeho díla vytvořená mezi roky 1960 – 2013. Výstava bude otevřena v Galerii ve Zvonici denně mimo pondělí 10 – 12 a 13 – 18 hodin od 18. 5. do 9. 6. 2013. Generálním partnerem Městské galerie je společnost ECOTEX, s. r. o. Fotografie z vernisáže si můžete prohlédnout ZDE.

Akademický sochař Zdeněk Rosák.

Narodil se v Prostějově 10. února 1938, pochází však z Ivanovic na Hané.

Vystudoval automobilovou průmyslovku a automobilový průmysl se má stát po většinu aktivního života jeho osudem. Nastupuje do Karosy Vysoké Mýto, napřed jako technik a po absolvování Vysoké školy UMPRUM jako výtvarník výrobků, čili designer.

Pracuje zde na návrzích karoserií autobusů i speciálních vozidel až do roku 1992.  Za dobu působení v tomto podniku obdržel za svoje návrhy řadu ocenění, z nichž nejdůležitější byla cena za vynikající průmyslový design pro autobus C - 734,dále zlaté medaile z mnoha domácích i zahraničních veletrhů, ale také ocenění Czech made za telefonní hovorny pro Telekom a ocenění Zlatá MEFA za kobaltový ozařovač, neboť vedle zaměstnání spolupracoval externě s mnoha firmami různého zaměření. Nyní designerské zkušenosti uplatňuje jako učitel oboru Průmyslový design, grafický a tvarový design obalů na Střední škole uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí.

Vedle toho se ale často věnoval navrhování interierů, do nichž v mnoha případech umisťoval své, převážně dřevěné plastiky. Několik plastik vytvořil i pro exteriéry budov a veřejná prostranství.

Pro Zdeňka Rosáka se stala malířská tvorba nejmilejší disciplínou, však až v důchodovém věku se jí může věnovat s plnou vervou. Ve volné tvorbě našel svůj kraj a své náměty v podorlickém regionu od Vysokého Mýta přes Choceň k Orlickým horám, ale i na blízké Vysočině.

Své náměty původně zpracovával přímo v terénu, pro což mu vyhovovala technika tempery, v posledních letech však své náměty promýšlí, transformuje a vytváří své oleje vlastně jen inspirován původním motivem.

Jsou hodně ovlivněny kresbou, která je pro Rosáka zákonem a často v jeho dílech dominuje, jeho barevnost je tlumená převažují okry, červeně střech, hnědě a modrá. Hlavními náměty jsou skály a architektura maloměsta a vesnic.

Přírodní náměty dekomponuje v dílčí prvky a teprve s nimi pracuje na výstavbě obrazu. Vybrané tvarové a barevné části výjevů, vytrženy z krajinných návazností jsou po kubistickém způsobu sestavovány tak, že vzniká nová výtvarná skutečnost.

Kulisovost malířských konstrukcí z terénních a přírodních prvků (skály, řeka, štíty stodolP ), přiřazování hmot k sobě a za sebe, směřuje k vytváření iluze materiálových objemů v prostoru, jakoby náhradou za opuštěnou perspektivu, jistotně však se to děje následkem výtvarníkova trvajícího vidění plastického díla v prostoru.

Akademický sochař Zdeněk Rosák žije a tvoří v Chocni, v kraji, který si zamiloval a který mu oproti hanácké rovině skýtá nepřeberné množství námětů a inspirace, které by chtěl ještě v mnoha dílech zúročit.

Prameny:Byly použity články a části ze zahajovacích textů výstav od PhDr.Radovana Dvořáka, PhDR.Jana Kapusty a PhDr.Karla Jaroše

 

Spolupráce s firmami:

SIGMA Česká Třebová - typová řada armatur

VARIEL Zruč n. S. - design veřejných telefonních hovoren realizovaných v počtu přes 30 tisíc po celém území státu

TERAGAM Praha - kobaltový ozařovač zhoubných nádorů

SOR Libchavy - spolupráce na designu autobusových karoserií

Firma ROJEK Častolovice - design typových řad dřevoobráběcích strojů

 

Výběr realizací z volné a interiérové tvorby:

1977 - výtvarné i architektonické řešení obřadní síně pro MNV Choceň, včetně dřevěné plastiky s motivy města

1980 - dřevěný reliéf do vestibulu správní budovy Cementárny a vápenky Prachovice

1982 - čelní stěna s plastikou pro obřadní síň v Červené Vodě

            přepracovaná v roce 1990

1983 - měděný a dřevěný reliéf s firemními motivy do vstupní haly n. p. Karosa Vysoké Mýto

1985 - měděný reliéf na průčelí sportovní haly ve Vysokém Mýtě

1986 - pískovcová kašna na dnešní Benešově třídě v Hradci Králové

1990 - návrh a realizace výroční ceny Města Vysokého Mýta - bronz, dřevo

1997 - 1999 - návrh interiéru hotelu a restaurace Optimal Vysoké Mýto včetně interiérové dřevěné plastiky s motivy města

- dřevěná závěsná plastika do vstupní haly zbrojnice Profesionálního hasičského sboru ve Vysokém Mýtě

1980 - 2000 - návrhy mnoha interiérů a pamětních desek

Své práce vystavoval mj. na kolektivních i autorských výstavách v Chocni, V. Mýtě, Ústí n. O., Litomyšli, Nových Hradech, Letohradě, Praze, Jílovišti, Hradci Králové, Popradu, Novém Smokovci, Pardubicích, Zlíně, Jaroměři, Brně, Ivanovicích n. H.

Obrazy a plastiky Zdeňka Rosáka jsou v majetku institucí i soukromých sběratelů mj. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Slovensku, Itálii, Británii, USA, Kanadě, Austrálii, Libanonu, Sýrii, Chorvatsku a jinde.

Fragile Ivko - Ivana Majvaldová

Informace

  • Galerijní noc zahájila čtyři výstavy

    O letošní vysokomýtské Galerijní noci se otevřely čtyři výstavy - ve zvonici, v sále, ve foyer a ve sklepení. Zněla hudba i autorská poezie. Večer plný kultury se vydařil.

Vyhledávání