Bruslení Martina Zemanského Doporučený

Velkoformátová plátna Martina Zemanského, která si nyní prohlédnete v Městské galerii Vysoké Mýto, jsou nesmírně sugestivní. Pro někoho přitažlivá, pro jiného děsivá. Rozhodně budící emoce

Martin Zemanský (*1983) je figurální malíř, který žije a tvoří v Hradci Králové. Jeho díla oscilují mezi expresí a realismem. Záměrně rozmáchlé, uvolněné až primitivistické malby různých postav, masek a podivných tváří odkazují ke kulturním tradicím, mravům a etnickým rituálům.

Výstava Bruslení, nazvaná podle titulního obrazu, je souborem prací z posledních let. Charakteristickým rysem jeho tvorby je intuitivní expresivní linka a výrazná kontrastní barevnost. Pohrává si s psychologií situací i postav, s nimiž se setkal ve svém životě. Figurativní motivy často až karikaturně stylizuje. Fragmenty zážitků pak ožívají na ploše obrazu. „V mých plátnech zobrazuji lidské rituály, symboly a masky napříč kulturami. Pevnou součástí rituálů bývají i masky, které nám poskytují úkryt před zraky ostatních. Schováváme se za nimi, pátráme v nevědomí a zkoušíme, kým se můžeme stát. Dávají nám prostor projevit se naplno. Uvolněně, krutě, syrově, bez zábran. Umožňují nám zkoumat hranice vlastní identity," přibližuje autor, „spoustě lidí moje tvorba přijde něčím děsivá, strašidelná ale zároveň se jim do určité míry zdají obrazy přitažlivé a líbivé. Na druhou stranu se moje malba spoustě lidem nelíbí. Často se mě ptají, jestli jsem psychicky v pořádku a na co při malování myslím, když maluji tak strašlivé věci. Slyšel jsem i názory, jak si lidé nad mými obrazy říkají: To je děsné, to bych namaloval taky.“

Kromě malování je velkou zálibou Martina Zemanského hudba. Hrál na bicí v hardcorové kapele Flying Brains nebo v indie rockových kapelách Pavilon M2 a Cheveyo: „V hudbě se dá krásně pracovat s náladou a emocemi a toto pak dále předávat na posluchače. Baví mě ten proces, kdy vrstvením nástrojů a zvuků vzniká nová skladba, kterou vyladíte do finální podoby. Vrstvu po vrstvě, tón po tónu. Je to v podstatě podobný proces jako malba.“

Profesně se Martin Zemanský věnuje užité grafice, pracuje jako webdesignér. S několika přáteli provozuje také galerii Skříňka v Kostelci nad Orlicí, která je založena na konceptu vývěsní skříňky.

Iveta Danko, kurátorka MG

Na snímku Martin Zemanský mezi svými obrazy. 

65 roku kniha

Vysoké Mýto v obrazech

Městská galerie vydala ke svým 65. narozeninám obrazovou publikaci s pohledy na Mýto. Vytvořili je profesionální i amatérští malíři v uplynulém století. Kromě umělecké hodnoty mají i tu dokumentační, kdy zaznamenávají proměny města. Katalog je rozdělen do několika sekcí: panoramata, věže, uličky a život v centru. K dostání je za 250 korun v infocentru.

Informace

  • Silnice R35 z pohledu studentů

    Téma „Vysoké Mýto - R35 - Litomyšl“ zpracovali studenti ateliéru Architektura 4 z Vysoké školy uměleckoprůmyslové a vy se nyní můžete podívat, jak se s problematikou vypořádali. Ve vstupní hale galerie se v pátek 30. 9. v 18 hodin uskuteční veřejná prezentace projektů.

  • Recitál Beaty Hlavenkové

    V sále galerie vystoupí se svým klavírním recitálem Beata Hlavenková. Komorní vystoupení inspirované poezií se koná ve čtvrtek 6. 10. v 19.30. Vstupenky lze koupit v infocentru i on-line.

  • Pocta zakladateli města

    Deset let od instalace pomníku Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě připomíná komorní výstava ve foyer galerie. Pokřtěna byla publikace mapující vznik sochy.

Vyhledávání