Sochař a fotograf ve městě svých studií Doporučený

Novou výstavu dvou mladých umělců si prohlédnete ve foyer galerie. Dominik Jiříček z Litomyšle představuje své plastiky a Vojtěch Hurych z Hradce Králové své fotografie. Oba pojí skutečnost, že studovali na zdejší Střední škole stavební. Každý ovšem v jiném období a osobně se poznali právě při přípravě výstavy. 

Ta je jednou z prvních akcí oslav, jimiž si škola letos připomíná 125 let od svého založení. Výstavu si můžete prohlédnout do neděle 19. června, a to denně od 9 do 17 hodin, vstup je volný.

A kdo jsou mladí muži, kteří se vrátili do města svých studií prostřednictvím své umělecké tvorby?

DOMINIK JIŘÍČEK

Jeho ztotožnění se s uměním ve smyslu umělce znamená být DĚLNÍKEM UMĚNÍ. Tento dělník netvoří, nýbrž tvrdě pracuje. Pochází z Litomyšle, kde se narodil, žije a působí celý život. Spektrum jeho práce je velice široké, specializuje se nejen na tvorbu umění, ale především na práci s lidmi a to jako fyzioterapeut v HL Luže - Košumberk a i jako zaměstnanec FAČR (Fotbalová asociace České republiky). Veškeré jeho počiny a pracovní náplň mají za cíl rozdávat radost a pomoci druhým. Bez těchto skutků je život prázdný a nenaplněný.

Jeho expozici tvoří autorská díla, která pocházejí z kolekce s názvem Víra tvá, jejíž celý název zní Věř a víra tvá tě uzdraví. Tato tvorba se snaží zachytit věčný boj mezi nebem a zemí, zdravím a nemocí a především zlem a dobrem. Neúplné objekty, částečně hotové objekty i objekty hotové znázorňují pohyb ve všech jeho podobách a to v návaznosti na siluetu a tvar, jejíž podstatným podkladem a inspirací je v obecném principu Bůh, což znamená rodina, příroda, láska a krása všedních a obyčejných věcí, míst a časů, které nás obklopují. Principem expozice je příležitost umění prožít, tzn. že dotýkání a focení exponátů je nejen dovoleno, ale pro pochopení myšlenky nezbytné.

VOJTA HURYCH

Fotograf, který o sobě říká, že fotí podle sluchu. To znamená, že na svatbě, kterým se věnuje nejvíce, vědomě naslouchá, co se kde děje, a vždycky se rozběhne tam, kde se lidé smějí, protože to je to, co fotí ze srdce nejraději. Svou jedenáctiletou praxi reportéra se ze svateb snaží přenést do svých dlouhodobých projektů, které ho učí spíše koncepčnímu přístupu a trpělivosti.

Uspořádal fotografické akce, jejichž prostřednictvím se na dobročinné účely vybralo 625 214 Kč. Občas se mu i poštěstí zabodovat v nějaké fotosoutěži (Czech Press Photo, Fearless Photographers). Je vysokoškolským studentem fotografie ITF na Slezské univerzitě v Opavě, ale i pedagogem fotografie –  vyučuje budoucí grafiky na střední škole a marketéry na Univerzitě Pardubice.

Na výstavě můžete zhlédnout jeden z dlouhodobých projektů fotografa Vojty Hurycha, na kterém zachycoval sportovní výkony tehdy 90letého atleta Jirky Soukupa – nejstaršího Čecha, který uběhl maraton, a činorodého sportovce, který se kromě běhu věnoval také skoku vysokému, cyklistice, rychlochůzi i otužování. S tímto souborem Vojta uspěl v roce 2017 také v soutěži Czech Press Photo. Vojta s Jirkou jezdil po závodech jak v Čechách, tak v zahraničí, konkrétně na Mistrovství světa veteránů v dánském městě Aarhus. Tento inspirativní člověk minulý rok v nedožitých 94 letech zemřel.

Fragile Ivko - Ivana Majvaldová

Informace

  • Galerijní noc zahájila čtyři výstavy

    O letošní vysokomýtské Galerijní noci se otevřely čtyři výstavy - ve zvonici, v sále, ve foyer a ve sklepení. Zněla hudba i autorská poezie. Večer plný kultury se vydařil.

Vyhledávání