Celou svou podstatou je Jiří Vedral, který ke svému jménu přidává ještě přízvisko Alferi, umělcem.
Zatímco v mládí udával jeho životu tempo bigbeat, později pak folklor a world music, s přibývajícími léty se rytmus zvolnil. U malířského stojanu v ateliéru plyne čas jinak než na koncertních pódiích. Z hudebníka, který si kdysi sem tam našel chvilku, aby se chopil palety, se stává malující muzikant. Pocit slastného tajemna, který zakoušel jako kluk během návštěv ateliérů svých strýčků – akademického sochaře Jana Černého a akademického malíře Zbyška Siona – trvá dosud, kdykoliv vezme do ruky štětec.
Stejně jako v jeho písních většinou figuruje i v jeho výtvarných pracích nějaký příběh, vtip, téma, koncept, který provází jistý smysl pro humor a sarkasmus.
Jiří Vedral se narodil před dvaašedesáti lety ve Vysokém Mýtě, ale vyrostl v Krnově, kde absolvoval střední pedagogickou školu. Od dětství hrál na klavír, později na kytaru. Na vysoké škole v Olomouci studoval češtinu a hudební výchovu. Po vojně se usadil ve Vysokém Mýtě, kde měla jeho rodina kořeny.
Dva roky navštěvoval kurzy kresby na Fakultě restaurování v Litomyšli. V roce 2000 se poprvé odvážil vystavovat a po té ještě desetkrát. Ve vysokomýtské městské galerii se poprvé představil před pěti lety spolu se strýcem Zbyškem.
Nyní na své samostatné výstavě prezentuje dva rozsáhlé cykly. Běžci a Polehouni – soubor maleb, na nichž barevní „placáci“ trefně reagují na běžné životní situace, pohrávají si s nimi a vyvolávají u diváka úsměv i zamyšlení. Grafický konvolut, jehož část již autor v minulosti vystavoval, parafrázuje nedokonalost lidského stvoření i jeho bytí. Samostatnou kapitolou jsou ženské akty.
Ve Vysokém Mýtě je známý především jako výborný muzikant a pedagog. Jeho rukama prošly na „zušce“, kde učí už tři desetiletí hře na kytaru, stovky žáků. S jeho tvorbou se setkáte na čtrnácti CD, která natočil nebo se na nich podílel.
Věnuje se také divadlu – hraje, režíruje, skládá hudbu, píše texty.
Je autorem několika knih, ta nejnovější Pojednání o lidských proporcích a jiných důležitých věcech, vyšla před dvěma lety.
Iveta Danko, kurátorka MG