Dílo měsíce - duben / květen

Jaromír Krosch: Skica 1 (U stolu), 2020,  kresba tuší, akvarel, papír, 44,7 x 31,8 cm

Malíř, kreslíř a básník, narozený v roce 1955 v Ústí nad Orlicí, žije a tvoří daleko od ruchu města v malé vísce Plchůvky nedaleko Chocně. Perokresbu U stolu dostala galerie darem od autora v roce 2020 u příležitosti jeho výstavy Obyčejný svět, na níž prezentoval současnou figurální tvorbu. Jaromír Krosch vyrůstal v průmyslovém městečku, vyučil se soustružníkem, ale od mládí ho to táhlo k výtvarnému umění. Nějaký čas žil v Praze, kde se učil od starších malířů. Kvůli rodině se vrátil do Chocně, věnoval se řemeslu a dál si prošlapával cestu k vlastnímu výtvarnému projevu. Ten je osobitý a nepřehlédnutelný. Autor se nezabývá detailem, podstatná je pro něj barevná plocha, výraz tváře či póza postavy. Figury zachycuje při běžných činnostech – posezení v kavárně, nákup v obchodě nebo skypování u počítače během koronavirových omezení. Od roku 2000 je Jaromír Krosch členem Unie výtvarných umělců Hradec Králové. Kromě malování má blízko i k poezii. Vydal dvě básnické sbírky. Několik jich také ilustroval.

noc v galerii plakat 022

Informace

  • Hledáme stopy Běly Kašparové

    Máte obraz od vysokomýtské rodačky Albíny (Běly) Kašparové Riegrové (1901-1967)? Pokud ano, budeme rádi, zapůjčíte-li nám ho koncem roku na výstavu. Uvítáme i vzpomínky na ni.

  • Galerijní noc především pro děti

    Galerijní noc, která se ve Vysokém Mýtě uskuteční v pátek 24. 6., bude letos primárně určena dětem. Setkají se na ní s loutkami, dobrodružstvím, prací svých vrstevníků, poslechnou si koncert, zasoutěží si, vyšlápnou na věže...

Vyhledávání