Meet Mýto Doporučený

Obrazy Vysokého Mýta, jak jej zachytili malíři v uplynulém století, jsou pozoruhodné z pohledu umělce, ale také pamětníka. Dokumentují proměnu města i okolní krajiny. Meet Mýto - Setkejte se s Mýtem, jak ho neznáte.

Učitel měšťanské školy, malíř pokojů, sedlák, gymnaziální profesor, lakýrník, typograf, kovář, teoretik umění, automechanik, kulisák, designér, strojní zámečník, finanční úředník… Uhádnete, co mají tito lidé společného? Pokud říkáte, že jsou to všechno muži, je to správný postřeh, ale ještě je zde jiné spojení... Jde o autory obrazů Vysokého Mýta, které právě nyní vystavuje městská galerie. Kromě jediné výjimky, jíž je drobná grafika Ludmily Jiřincové, se vysokomýtskou tematikou v minulosti zabývali výhradně muži, pro něž je zvládnutí perspektivy snazší. Malíři, s jejichž díly se setkáte, se narodili v průběhu uplynulých sto padesáti let a určitou část svého života strávili ve Vysokém Mýtě, někteří zde vyrostli, jiní se přistěhovali v dospělosti a další se sem vraceli se štětcem a paletou nebo s tužkou a skicákem.

Nejčastěji se ve sbírce ve spojitosti s Vysokým Mýtem opakuje jméno Jan Juška, kterého potkávali místní v plenéru po druhé světové válce téměř celé půl století. Druhým nejvíce zastoupeným autorem je o generaci starší Alois Srnský, jediný vysokomýtský absolvent mnichovské výtvarné akademie. Jak vypadalo město ještě za Rakouska-Uherska, zdokumentoval Václav Prágr. Jeho panoramata jsou datována počátkem 20. století. K významným malířům patřili rovněž Václav Jansa, Jan Honsa, Jan Kubizňák a Václav Peřina. Rozsáhlou kolekci linorytů vytvořil Václav Šafránek. Ze současných autorů se k tématu Vysokého Mýta vracejí Jan Rosák, Jan Pokorný, Ctirad Doubek, Tomáš Diblík…

Výstava Meet Mýto, která má divákovi zprostředkovat setkání s Mýtem, je koncipována do několika celků: panoramata od nejznámějších místních malířů; věže, které jsou jakýmsi symbolem našeho města; život na náměstí; vysokomýtské uličky a architektura; nejbližší okolí města.

Na výstavu bylo zrestaurováno 14 obrazů, a to díky dotaci města Vysoké Mýto a Pardubického kraje.

Iveta Danko, kurátorka MG

65 roku kniha

Vysoké Mýto v obrazech

Městská galerie vydala ke svým 65. narozeninám obrazovou publikaci s pohledy na Mýto. Vytvořili je profesionální i amatérští malíři v uplynulém století. Kromě umělecké hodnoty mají i tu dokumentační, kdy zaznamenávají proměny města. Katalog je rozdělen do několika sekcí: panoramata, věže, uličky a život v centru. K dostání je za 250 korun v infocentru.

Informace

  • Ve čtvrtek odpoledne galerie uzavřena

    Ve čtvrtek 8. 12. od 13 do 17 hodin bude městská galerie pro veřejnost uzavřena. Důvodem je konání soukromé akce v jejích prostorách.

  • Kdy na výstavu mezi svátky

    Výstavu obrazů Běly Kašparové můžete navštívit i během Vánoc. Zavřeno bude pouze na Štědrý den a Boží hod (24. a 25. 12.) a o Silvestru a na Nový rok (31. 12. a 1. 1.). Ostatní dny je galerie přístupná v běžnou otvírací dobu 8.30 až 17 hodin, víkendy a svátky 10 až 17 hodin. 

Vyhledávání