Galerie oslavila pětašedesátiny

Městská galerie Vysoké Mýto si připomněla půlkulaté výročí. Tři dny plné výstav a tvoření se uskutečnily souběžně s městskými slavnostmi a Dny evropského kulturního dědictví. Podívejte, jak to u nás žilo.

Narozeninová party začala dvěma vernisážemi. Ve foyer připomínáme deset let od instalace pomníku Přemysla Otakara II. a pokřtili jsme při té příležitosti drobnou publikaci, jejímž autorem je historik Jan Klíma. V sále jsme pak zahájili výstavu Meet Mýto. Jak název napovídá, setkáte se zde s Mýtem, jak jej zachytili malíři v uplynulém století. Díla náleží do sbírky galerie, která mnohá z nich nechala právě pro tento účel v loňském a letošním roce zrestaurovat.

Kromě těchto expozic bylo možné celý víkend navštívit také sklepení, kde vystavuje začínající výtvarnice Radka Částková. Navíc to byla poslední příležitost prohlédnout si výstavu Barevný svět krajky a loutky ve zvonici. Její derniéru doprovodily zručné krajkářky, které paličkovaly před zvonicí.

V tutéž dobu se na náměstí v sále galerie odehrálo pokračování úspěšné červnové akce Herbář z dvorků iniciované spolkem variace vm. Dvě stovky keramických kachlů vyrobených Vysokomýtskými bylo třeba povrchově upravit. Pohledem na něj se můžete ještě dlouho těšit, protože mozaika zdobí zeď na autobusovém nádraží.

Uměním galerie žila také v neděli a nejen galerie – v uličkách a zákoutích historického centra města totiž rozložili své „nádobíčko“ dvě desítky malířů. 

Ve stejném čase byla příležitost udělat si radost vlastním šperkem. V sále galerie se konala výtvarná dílna pod vedením zkušených lektorek. Petra Jůzová učila drátovat, Ivana Majvaldová rýt do skla a Iva Vanžurová smaltovat. Pro děti pak byla určena pohádka o malíři, kterou zahráli Jiří Plhák a Jiří Vedral. 

Iveta Danko, kurátorka Městské galerie

Na snímku Jiří Vedral coby malíř v pohádce O ukradené tužce. Foto: Alžběta Ivančenková

Dílo měsíce

Zbyšek Sion: Proudění a kmitání, 2005-2012, akryl, sololit, 88 x 62 cm

Informace

  • Noc v galerii představí desítky umělců

    Letošní Galerijní noc, která se koná v pátek 19. května, dá prostor nebývalému množství umělců z Mýta a okolí. Prvního otevřeného Kabinetu Umění se jich zúčastní na čtyři desítky. Zahájena bude sezona ve Zvonici a na Litomyšlské bráně. Festival nabídne řadu doprovodných akcí.

  • Komorní koncert mezi obrazy a sochami

    Dvojice mladých nadaných muzikantů - Adam Klánský (violoncello) a Anna Knouchlichová (klavír) zahrají ve čtvrtek 6. dubna v sále městské galerie. Komorní koncert pořádaný Kruhem přátel hudby začíná v 19.30 hodin. Zazní skladby starých mistrů i ty soudobé. Vstupenky v infocentru i on-line.

Vyhledávání