Talent napříč generacemi

Městská galerie Vysoké Mýto oslaví v roce 2017 své šedesátiny. Její sbírka je dědictvím pro další generace, proto jsme jako leitmotiv této výstavní sezony zvolili obdobné téma a nazvali jej "Talent napříč generacemi."

Umělecké nadání, které přechází z jedné generace na druhou... Návštěvníkům představíme v průběhu roku výtvarníky, které kromě lásky k umění pojí i rodinné vazby. 

Výstavní sezonu zahájí v cizině oceňovaný ústeckoorlický výtvarník Richard Pešek, s nímž budou tentokrát prezentovat svůj talent i jeho děti Richard a Alena. Uvidíte obrazy, plastiky a netradičně také tanec. Právě jeviště je to, co trojici spojuje, Alena – tanečnice, choreografka a režisérka a Richard starší i mladší coby scénografové.

Na jaře představíme tvorbu otce a syna Klátových. Jaroslav starší, který pocházel z nedaleké Cerekvice nad Loučnou, miloval výtvarné umění již od studentských let. Než se však vydal v 50. letech na uměleckou dráhu, pracoval léta jako úředník, což ho zavedlo až do Karlových Varů, kde se narodil jeho syn Jaroslav, jež zdědil nejen jméno, ale rovněž talent. Oba autoři se nechali inspirovat francouzským moderním malířským přístupem. Výstava představí oleje a akvarely, sami můžete posoudit, v čem jsou si Klátové blízcí a v čem vzdálení.

V květnu (19. 5.) se již potřetí připojíme k celorepublikové Muzejní a galerijní noci. Ta letošní bude patřit především dětem a mládeži. Hlavní událostí večera bude vernisáž unikátní výstavy Radek Pilař dětem aneb Rumcajs slaví padesátiny. Interaktivní expozice, kde si můžete hrát i tvořit, procestovala svět. Vznikla v roce 2013 v Praze a od té doby si ji prohlédly děti v Moskvě, Soulu, Plovdivu, Piešťanech, v Mnichově… a nyní je zpět v České republice a právě zde ve Vysokém Mýtě! Po loňském úspěchu Werichova Fimfára jsme se rozhodli i tento rok věnovat hlavní turistickou sezonu rodinám s dětmi. Ale zpět ke Galerijní noci – její součástí bude také vernisáž výstavy absolventů mýtské ZUŠ, koncert, výstava v ulicích a spousta dalších zajímavostí, které si rozhodně nenechte ujít.

Na podzim představíme další rodinné trio z Ústí nad Orlicí. Pod jménem Jiří Fikejz se bude prezentovat otec, syn a vnuk. Tři generace – tři umělecké přístupy. Jiří Fikejz nejstarší se věnoval především realistické malbě a kresbě, Jiří Fikejz mladší se našel v abstrakci a jeho syn, letošní maturant, se věnuje animaci.

Dnem, kdy vyvrcholí narozeninové oslavy, bude 19. říjen. Během slavnostního večera moderovaného vysokomýtskou rodačkou, Českou Miss World, Lindou Bartošovou, pokřtíme publikaci k výročí galerie, představíme videodokument mapující její historii a čekají vás mnohé další zajímavé okamžiky.

Po roční pauze pak přijde řada na již 8. salon výtvarných umělců Vysokomýtska. Společně s malíři se budou tentokrát prezentovat i fotografové z Trianglu a prostor dostanou také tvůrci videodokumentu.

Závěr roku bude tematicky spjat s vánočními svátky. Výstava obrazů Václava Lamra nás provede biblickým příběhem o narození Ježíše Krista, ale i tím, co mu předcházelo a co má následovat.

Těšíme se na viděnou na některé z výstav.

Iveta Danko, kurátorka MG

65 roku kniha

Vysoké Mýto v obrazech

Městská galerie vydala ke svým 65. narozeninám obrazovou publikaci s pohledy na Mýto. Vytvořili je profesionální i amatérští malíři v uplynulém století. Kromě umělecké hodnoty mají i tu dokumentační, kdy zaznamenávají proměny města. Katalog je rozdělen do několika sekcí: panoramata, věže, uličky a život v centru. K dostání je za 250 korun v infocentru.

Informace

  • Silnice R35 z pohledu studentů

    Téma „Vysoké Mýto - R35 - Litomyšl“ zpracovali studenti ateliéru Architektura 4 z Vysoké školy uměleckoprůmyslové a vy se nyní můžete podívat, jak se s problematikou vypořádali. Ve vstupní hale galerie se v pátek 30. 9. v 18 hodin uskuteční veřejná prezentace projektů.

  • Recitál Beaty Hlavenkové

    V sále galerie vystoupí se svým klavírním recitálem Beata Hlavenková. Komorní vystoupení inspirované poezií se koná ve čtvrtek 6. 10. v 19.30. Vstupenky lze koupit v infocentru i on-line.

  • Pocta zakladateli města

    Deset let od instalace pomníku Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě připomíná komorní výstava ve foyer galerie. Pokřtěna byla publikace mapující vznik sochy.

Vyhledávání