Komorní koncert mezi obrazy

K2_poPMCETE_února+0100RúnoPMCET_0C3

Jarní sezonu komorních vystoupení v galerii zahájí koncert sopranistky Heleny Kalambové, jíž na piano doprovodí Kateřina Ochmanová. Zazní skladby staré i současné.

Helena Kalambová je lyricko-koloraturní sopranistka, zpěvačka a songwriterka, která se hudebně vyjadřuje i mimo obor klasické hudby. „Helena je výborná operní zpěvačka, která má chuť a talent se vyjadřovat i svou vlastní tvorbou. Je otevřená modernímu zvuku a pojetí, ochotná přizpůsobit svůj projev jinému žánru”, napsala o ní hudební producentka, skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková.

Helena Kalambová vystudovala zpěv na konzervatoři v Pardubicích a svůj magisterský titul získala v roce 2019 na Katedře zpěvu Fakulty umění v Ostravě. Kromě barokního repertoáru, který byl jejím hlavním absolventským těžištěm, svůj výstup zakončila rolí Královny noci z Mozartovy opery Kouzelná flétna. Její další kroky vedly ke spolupráci s barokními soubory, jimiž byly například Czech Ensemble Baroque nebo Ensemble Inégal. Vedle toho se představila s Janáčkovým komorním orchestrem nebo na festivalu soudobé hudby NODO v Ostravě. Aktuálně spolupracuje s Ensemble Damian, kde se představila hned v několika barokních operách, a s Musicou Floreou v čele s dirigentem Markem Štrynclem. Byla semifinalistkou soutěže Concorso Musica Sacra v Římě či finalistkou v kategorii Píseň na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

K vlastní tvorbě ji přivedla potřeba vyjádřit se svým hudebním cítěním, které by vycházelo více z ní samotné. Ze začátku vystupovala pouze sólově s klavírem, ale postupně se k ní přidali i další muzikanti v obsazení klavír, basklarinet a bicí. Na začátku vydala několik demo písní (Touha, Den a noc, Láskybol, Dva světy) a byla pozvána do Českého rozhlasu Pardubice. Následně v roce 2022 vyšel její první oficiální debutový singl Slova, který vznikl ve spolupráci s hudební producentkou Beatou Hlavenkovou. Do budoucna by ráda vytvořila koncepční album, jehož součástí by byl i tento debutový singl.

Podkrkonošská rodačka Kateřina Ochmanová pochází z rodiny hudebních pedagogů a první hudební krůčky absolvovala jak na klavír tak i akordeon. V obou oborech sbírala úspěchy na koncertních i soutěžních pódiích, rozhodla se však věnovat svou plnou pozornost klavíru a pokračovat v jeho studiu na konzervatoři a posléze vysoké škole. Již během studií se stala vyhledávanou pianistkou nejen jako sólistka a komorní hráčka, ale také pro své schopnosti doprovazečské a pedagogické. V současné době působí jako korepetitor a pedagog na Konzervatoři Pardubice.

Svá studia na Konzervatoři Pardubice (třída Jany Turkové) zakončila Kateřina sólovým vystoupením s Pardubickou komorní filharmonií, jako sólistka se představila také v rámci svého absolventského koncertu na pražské HAMU (třída Ivo Kahánka). Kromě těchto příležitostí má za sebou koncerty za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava a dalších orchestrů. Mezi její úspěchy patří ocenění ze soutěží v kategorii sóla i komorní hry, jež získala jako členka klavírního dua s Martinem Smutným a Quasi Tria, jehož je zakládající členkou.

Kateřina je laureátkou například Brněnské klavírní soutěže, Mezinárodní Novákovy soutěže, Soutěžní přehlídky konzervatoří ČR, Concorso Argento v Itálii a dalších. Zúčastnila se mistrovských kurzů pod vedením renomovaných interpretů a pedagogů, jakými jsou mimo jiných Angela Hewitt, Avedis Kouyoumdjian, Peter Frankl či Marcus Schirmer.

noc v galerii 2024

Vyhledávání