Obrazy Mýta na výstavu jako nové

K2_páAMCETE_ledna+0100RledAMCET_0C3

Pro připravovanou výstavu k výročí 760 let od založení Vysokého Mýta nechala galerie zrestaurovat obrazy s vysokomýtskými motivy ze svých sbírek. Jedná se o jedny z nejstarších uměleckých děl, která městská galerie spravuje.

Konkrétně jde o tři akvarely Václava Jansy z roku 1907, na nichž je zobrazeno náměstí Přemysla Otakara II. a Tyršovo náměstí. Malby byly nevhodně opatřeny kyselou paspartou a nalepeny na kartonu, což způsobilo degradaci podkladového papíru. Restaurátor učinil nápravu, obrazy jsou nyní nově zapaspartovány a zarámovány. Z přelomu 19. a 20. století pochází rovněž olej na plátně od Václava Prágra, který zachytil panorama Vysokého Mýta. V roce 1919 namaloval vysokomýtský rodák Arnold Koblitz Trh ve Vysokém Mýtě. Obě malby byly po celé ploše popraskané, bylo třeba odstranit laky a provést retuše. Vysoké Mýto Josefa Kubizňáka z 50. let bylo napadeno škůdci, zároveň bylo třeba vyčistit zašlou malbu.

Zrestaurování zmíněných obrazů stálo 70 tisíc korun. Čtyřicetitisícovou dotaci poskytl Pardubický kraj z Podprogramu 4 – Podpora subjektů činných v oblasti kultury na rok 2021. Částku 30 tisíc zaplatilo město Vysoké Mýto.

Kromě toho je již opět kompletní obraz Michaela Rittsteina, jehož část se ztratila před lety během stěhování depozitáře. Autor chybějící pohled oknem dovnitř domu domaloval.

Rovněž v letošním roce se věnujeme péči o sbírkové předměty. Mezi díly vytipovanými k restaurování opět převažují ta s tematikou Vysokého Mýta. Veřejnost by je měla spatřit na výstavě, kterou plánujeme zahájit 9. září během městských slavností. (ida)

Na snímku Michael Rittstein, který renovoval svůj vlastní obraz, jenž má galerie ve sbírce.

 

 Pk LOGO zakladni RGB PNG

web betlemy

Vyhledávání