Galerijní noc zahájila letní sezonu

K2_poPMCESTE_května+0200RkvěPMCEST_0C3

Tři vernisáže, koncert, divadelo, módní přehlídka, výtvarné dílny, jízda na koloběžkách, prohlídka sklepení... To vše čekalo na návštěvníky letošní Noci v galerii, jak se vydařila, mrkněte v reportáži.

Podtitul galerijní noci "Jonáš nespí, nespěte ani vy" jsme si vypůjčili z večerníčku o Kanafáskovi. Autorka létající peřiny a neúnavného Jonáše, Galina Miklínová, totiž bude celé léto ve Vysokém Mýtě vystavovat svoji ilustrační a filmovou tvorbu. Vernisáží hravé výstavy nazvané Lichožrouti celý festival v 17 hodin zahájila. Filmoví požírači ponožek jsou zřejmě společně s Kanafáskem nejznámějšími postavičkami, které autorka vytvořila. Během úvodního večera ji doprovodí výtvarné dílny.

Kromě vyrábění si děti vyzkoušely na náměstí Přemysla Otakara II. také jízdu zručnosti na koloběžkách. Tu připravilo turistické informační centrum, které nedávno otevřelo zbrusu novou půjčovnu koloběžek.

Další část programu se uskutečnila v příjemném prostředí nedaleké kavárny Bonviván, jež se nachází na rohu Tůmovy a Šafaříkovi ulice. V malebné zahradě si od 18.30 hodin všichni zanotovali společně s vysokomýtským pěveckým sborem Otakar známé melodie z pera Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Hned poté následuje pohádka Jak Honza ke štěstí přišel v podání místního divadla Di.

Dění se postupně přeneslo o pár metrů dál k Litomyšlské bráně, kde zahájila sezonu výstava prací žáků zdejší základní umělecké školy nazvaná Město bran a věží. Během vernisáže vystoupil ještě jednou Otakar s melodiemi plnými pohody a přítomní zhlédli módní přehlídku, kterou připravili klienti Bereniky jako malý exkurz do historie.

Třetí vernisáž se uskutečnila v Galerii ve zvonici na Vaňorného náměstí. Zde vystavuje své velkoformátové černobílé fotografie František Heusler.

Večer zakončil ve 21 hodin pouliční koncert zpěváka a kytaristy Vladimíra Daťky, známého také jako Pishcoth (Piškot). 

Iveta Danko, kurátorka MG

noc v galerii plakat 022

Informace

  • Hledáme stopy Běly Kašparové

    Máte obraz od vysokomýtské rodačky Albíny (Běly) Kašparové Riegrové (1901-1967)? Pokud ano, budeme rádi, zapůjčíte-li nám ho koncem roku na výstavu. Uvítáme i vzpomínky na ni.

  • Galerijní noc především pro děti

    Galerijní noc, která se ve Vysokém Mýtě uskuteční v pátek 24. 6., bude letos primárně určena dětem. Setkají se na ní s loutkami, dobrodružstvím, prací svých vrstevníků, poslechnou si koncert, zasoutěží si, vyšlápnou na věže...

Vyhledávání