Na výstavě našla svůj zapomenutý portrét

K2_útPMCESTE_dubna+0200RdubPMCEST_1C3

Bylo to neuvěřitelné shledání. „Když jsem uviděla sama sebe na obraze, vyhrkly mi slzy do očí,“ říká Stanislava Baranová z Vysokého Mýta. Před více než půl stoletím seděla modelem Bohuslavu Suchému, malíři z Chroustovic, a teprve teď poprvé po tolika letech uviděla svůj portrét, když přišla na výstavu do vysokomýtské Městské galerie, kde byly Suchého obrazy v únoru k vidění.

„Bydleli jsme tehdy nedaleko Suchých. Pan Bohuslav se přátelil s rodinou mého manžela. Jednou, když přišel na návštěvu, zadíval se na mě a prý jestli by mě mohl namalovat. Bylo mi tenkrát asi devatenáct let. Dvakrát nebo třikrát jsem k němu zašla do ateliéru,“ vzpomíná Stanislava Baranová. Hotový obraz však nikdy neviděla. Po malířově smrti se po portrétu sháněla. „Paní Suchá ale o něm nic nevěděla. Myslela si dokonce, že ho její muž zřejmě ani nedokončil,“ pokračuje ve svém vyprávění. Čas plynul, na obraz se zapomnělo…

Když se Stanislava Baranová dozvěděla, že mýtská galerie vystavuje počátkem letošního roku díla Bohuslava Suchého, vypravila se na výstavu i s oběma dcerami. „Prohlížela jsem si obrazy a už jsem byla téměř na konci, když jsem uviděla sama sebe. Vyhrkly mi slzy do očí. Obě dcery mě také hned poznaly,“ říká. Výstava byla prodejní, takže bylo okamžitě jasné, že obraz po jejím skončení poputuje k nové majitelce. V jejím bytě už má nyní své čestné místo.                 (id)  

PF 2023

Oldřich Blažíček: Zimní motiv, 1950, kvaš, karton, 31 x 43 cm

Krásné vánoční svátky a pokojný vstup do nového roku přejí zaměstnanci Městské galerie Vysoké Mýto.

Oldřich Blažíček: Zimní motiv, 1950, kvaš, karton, 31 x 43 cm

Informace

  • Abonentky na komorní koncerty v prodeji

    Komorní koncerty mezi obrazy nesou v jarní sezoně podtitul Dva světy - jeden svět. Během tří vystoupení zazní stará i soudobá klasická hudba. Abonentka stojí 600 korun, vstupenka na jednotlivý koncert 220 korun. Vstup ve společenském oděvu.

Vyhledávání