Hledáme Grusovo Vysoké Mýto

K2_soPMCESTE_září+0200RzářPMCEST_0C3

Pro připravovanou výstavu obrazů východočeského malíře Jaroslava Gruse hledáme obrazy s motivem Vysokého Mýta. Autor jich několik namaloval, žádný však není v galerijních sbírkách. Obrazy již několikrát změnily majitele a nám se je nepodařilo dohledat. Obracíme se proto na vysokomýtské občany, kteří takový obraz vlastní, zda by ho zapůjčili Městské galerii ve Vysokém Mýtě na listopad a prosinec letošního roku.

Jaroslav Grus se narodil v roce 1907 v Pardubicích do umělecky orientované rodiny. Jeho otec Vít byl sice správcem spořitelny, ale také se angažoval při záchraně pardubických památek, byl členem muzejního spolku a rád fotografoval. Všichni jeho synové se stali výtvarníky, nejstarší Jaroslav byl malířem, Josef architektem a nejmladší Vít byl návrhářem dřevěných i jiných hraček. Jaroslav studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Hanuše Schwaigera. Přestože se přestěhoval do hlavního města, východní Čechy navštěvoval, zajížděl rovněž do Vysokého Mýta. Na snímku Hnědá krajina od Jaroslava Gruse ze sbírky MG Vysoké Mýto.

Kontakt na kurátorku výstavy Ivetu Danko: mob. 778 531 908, e-mail: iveta.danko@vysoke-myto.cz.

PF 2023

Oldřich Blažíček: Zimní motiv, 1950, kvaš, karton, 31 x 43 cm

Krásné vánoční svátky a pokojný vstup do nového roku přejí zaměstnanci Městské galerie Vysoké Mýto.

Oldřich Blažíček: Zimní motiv, 1950, kvaš, karton, 31 x 43 cm

Informace

  • Abonentky na komorní koncerty v prodeji

    Komorní koncerty mezi obrazy nesou v jarní sezoně podtitul Dva světy - jeden svět. Během tří vystoupení zazní stará i soudobá klasická hudba. Abonentka stojí 600 korun, vstupenka na jednotlivý koncert 220 korun. Vstup ve společenském oděvu.

Vyhledávání