2020

 

Městská galerie

31. 1. – 1. 3.
Jan Pokorný
Vysokomýtským dobře známý portrétista a krajinář oslavil 70. narozeniny. Své příznivce potěší retrospektivní výstavou, která ukáže i zcela neznámé a překvapivé aspekty jeho tvorby.

 

13. 3. – 13. 4.
Šmilauerové
Malíři čtyř generací, jejichž stoleté kořeny sahají na Orlickoústecko. Obrazy Františka, jeho syna Jiřího, vnuka Tomáše a pravnuka Tomáše reflektují moderní umělecké směry své doby. Každá generace hledá vlastní cestu k osobitému projevu.

 

17. 4. – 17. 5.
Bohdan Kopecký
Od úmrtí litomyšlského malíře, originálně přistupujícího ke krajinomalbě, uplynulo již 10 let. Výstava je ohlédnutím za jeho tvorbou, jíž svým metaforickým pojetím otevřel cestu k všestrannější interpretaci krajiny.

 

29. 5. – 23. 8.
Orbis pictus play
Interaktivní expozice, umělecky koncipovaná Petrem Niklem ve spolupráci s dalšími výtvarníky z Česka i zahraničí, rozvíjí poselství Komenského a všech, kdo věří v sílu kreativní touhy po poznání. Návštěvníci sami uvádějí do chodu exponáty.

 

4. 9. – 11. 10.
Jaromír Krosch
Osobité figury a krajiny maluje letos pětašedesátiletý autor ve svém ateliéru v Plchůvkách nedaleko Chocně. Jeho expresionistické vyjádření je oproštěno od detailů, podstatná je pro něj barevná plocha, výraz obličeje či póza postavy.

 

16. 10. – 17. 11.
Rudolf Pollák & Petr Špaček
Dva umělci z pardubického regionu se zcela odlišným výtvarným projevem: Pollák miluje rychlou perokresbu, jíž realisticky zachycuje městské scenérie, krajinu, portréty... Špačkovy oleje, jimž dominuje snová krajina, jsou odrazem více autorovy fantazie než reality.

 

27. 11. – 10. 1.
Jana Krejzová
Rodačka z Vysokého Mýta, vystudovaná keramička, se věnuje ateliérové tvorbě a soukromě učí keramiku v Újezdci nedaleko Litomyšle. Zaměřuje se na technologii Raku. Unikátní jsou její prostorové instalace inspirované konkrétním místem.

 

Galerie ve Zvonici

29. 5. – 28. 6.
Anna Fikejsová & Anna Straková 
Svěží tvorba talentovaných studentek vysokých uměleckých škol.

 

3. 7. – 23. 8.
Eva Linhartová Bachratá & Jana Stiborik
Tvorba etablovaných malířek s citem pro barvu, detail a strukturu.

 

30. 8. – 28. 9.
Jiří, Robin a Otakar Kaločovi
Malíř Orlických hor a jeho talentovaní synové grafik a restaurátor.

Po 12 letech vystavuje ve svém rodišti malíř Jan Pokorný. Výstava nazvaná Srdcem a štětcem představuje jeho "srdeční" náměty, jimiž jsou portréty, zátiší a krajina

Dílo měsíce

Petr Špaček: Melodram, 2017, grafický list, kombinovaná technika, 28 x 40,5 cm

Informace

  • Koncertní abonmá jako dárek

    Abonentky na jarní sezonu komorních koncertů mezi obrazy jsou v prodeji v infocentru. Abonmá vyjde na 600 korun a může být pěkným dárkem pod stromečkem. Hudba posluchače přenese za hranice - v únoru do Francie, v březnu do Itálie a v dubnu do Španělska.

Vyhledávání