Dílo měsíce - květen 2020

Josef Kubizňák: Jaro na Rovensku, 1945, olej, sololit, 35 x 25 cm

Obraz Josefa Kubizňáka z Českého ráje zakoupila galerie v loňském roce. Ve Vysokém Mýtě oblíbený autor (1909 - 1990) prožil celý život ve svém rodném městě. Zde absolvoval obecnou i měšťanskou školu. Výtvarný talent ho přivedl ke grafické práci. Od roku 1925 se učil typografem, po vyučení pracoval ve vysokomýtské tiskárně a současně amatérsky maloval. V Praze soukromě studoval malbu u profesora Bedřicha Wachsmanna, pak u Jana Honsy v Běstovicích a Josefa Haška v Chroustovicích. Věnoval se převážně krajinomalbě, jako umělec byl však velmi všestranný. Známy jsou jeho dřevoryty, kresby, ilustrace i portréty. Ve svém vrcholném období si peníze na živobytí vydělával i malbou církevních obrazů pro výzdobu kostelů. Nejspíš proto nebyl v období komunismu mezi autory, kteří směli vystavovat. Ač vysokomýtský malíř, nemohl mít v té době žádnou samostatnou výstavu ani ve svém rodném Mýtě (vystavoval pouze roku 1946 s ostatními vysokomýtskými malíři). Vedle svého rodného kraje maloval i v Českém ráji, na Valašsku a na Slovensku. Jeho obrazy jsou uloženy ve větším množství v Městské galerii ve Vysokém Mýtě, v Městské galerii v Litomyšli i jinde.

Kampaň České léto

kampaň České léto

Dílo měsíce

pilar rozkvetle strane

Informace

  • Hudební cesta kolem světa

    Kruh přátel hudby: Bardolino Music (17. 9.) – lidová hudba ze světa; klavíristka Kristina Marková Stepasjuková (22. 10.) – Petr Iljič Čajkovskij, srdeční záležitost; vokální Ensemble Frizzante (26. 11.) – Rosu dejte, nebesa, shůry – adventní písně z Evropy. Abonentky v prodeji od srpna.

  • Abonenti o koncerty nepřijdou

    Abonentky zakoupené na letošní jarní sezonu komorních koncertů Kruhu přátel hudby zůstávají v platnosti. Neuskutečněná vystoupení Vlachova kvarteta i sopranistky Lady Bočkové přesouváme na příští rok. Bližší informace přineseme.

Vyhledávání