Obyčejný svět Jaromíra Krosche

Po patnácti letech se do vysokomýtské galerie vrací Jaromír Krosch. Autorská výstava Obyčejný svět prezentuje jeho figurální tvorbu z posledních let.  

Jaromír Krosch, malíř, kreslíř a básník, narozený v roce 1955 v Ústí nad Orlicí, žije a tvoří daleko od ruchu města v malé vísce Plchůvky nedaleko Chocně. Autor vyrůstal v průmyslovém městečku – komplexy továren, barvírny, tkalci, přadleny… Výrazně jej však ovlivnilo setkání s místním výtvarníkem-návrhářem, s nímž ho seznámil otec. „Ten návrhář ve svém volném čase maloval a udělil mi spoustu rad. Některé si pamatuji dodnes, jako například, že mám stále sebou nosit malý náčrtník,“ říká malíř.

Končila šedesátá léta, začínala tvrdá normalizace. Bigbít, který tenkrát frčel, má rád dodnes. Vyučil se v ČKD, absolvoval vojnu, oženil se a postavil družstevní byt, zkrátka běžný život… jenže jeho to stále táhlo k malířskému stojanu. Z uměleckých kruhů se mu dostávalo kladných ohlasů na jeho tvorbu, proto se rozhodl vydat do Prahy. Několik let tvořil v ateliéru na Vinohradech a učil se od starších malířů. S rodinným životem to však nešlo příliš skloubit, proto se vrátil do Chocně za ženou a dvěma syny. Věnoval se řemeslu, staral se o rodinu a dál si prošlapával cestu k vlastnímu výtvarnému projevu. Ten je osobitý a nepřehlédnutelný. Autor se nezabývá detailem, podstatná je pro něj barevná plocha, výraz tváře či póza postavy. Figury zachycuje při běžných činnostech – posezení v kavárně, nákup v obchodě nebo skypování u počítače během koronavirových omezení.

Od roku 2000 je Jaromír Krosch členem Unie výtvarných umělců Hradec Králové. Svá díla pravidelně vystavuje na východočeských salonech i při společných výstavách spolku Triangl, který sdružuje malíře Vysokomýtska.

Ve Vysokém Mýtě vystaví své oleje na plátně i skici na papíře, kdy používá především tuš a akvarel.

Kromě malování má Jaromír Krosch blízko i k poezii. Vydal dvě básnické sbírky. Několik jich také ilustroval.

Iveta Danko, kurátorka galerie

Popisek: Jaromír Krosch před svým ateliérem při výběru obrazů na výstavu. Foto: Iveta Danko

65 roku kniha

Vysoké Mýto v obrazech

Městská galerie vydala ke svým 65. narozeninám obrazovou publikaci s pohledy na Mýto. Vytvořili je profesionální i amatérští malíři v uplynulém století. Kromě umělecké hodnoty mají i tu dokumentační, kdy zaznamenávají proměny města. Katalog je rozdělen do několika sekcí: panoramata, věže, uličky a život v centru. K dostání je za 250 korun v infocentru.

Informace

  • Silnice R35 z pohledu studentů

    Téma „Vysoké Mýto - R35 - Litomyšl“ zpracovali studenti ateliéru Architektura 4 z Vysoké školy uměleckoprůmyslové a vy se nyní můžete podívat, jak se s problematikou vypořádali. Ve vstupní hale galerie se v pátek 30. 9. v 18 hodin uskuteční veřejná prezentace projektů.

  • Recitál Beaty Hlavenkové

    V sále galerie vystoupí se svým klavírním recitálem Beata Hlavenková. Komorní vystoupení inspirované poezií se koná ve čtvrtek 6. 10. v 19.30. Vstupenky lze koupit v infocentru i on-line.

  • Pocta zakladateli města

    Deset let od instalace pomníku Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě připomíná komorní výstava ve foyer galerie. Pokřtěna byla publikace mapující vznik sochy.

Vyhledávání