Orbis Pictus Play - výstava v pohybu

01. června 2020 - 23. srpna 2020

Unikátní projekt Orbis Pictus Play potěší malé i velké návštěvníky Městské galerie. Výstava, kterou ve světě zhlédly tři miliony lidí, zakotvila na léto ve Vysokém Mýtě. Reportáž ať i vás naladí k návštěvě.

Sněhová královna, Fontána libosti, Křeslo mámení, Trifon, Mluvící květina, Kalimba… stejně zajímavé jako názvy jsou i samotné exponáty, které si ve vysokomýtské galerii prohlédnete. Veřejnosti se výstava otevřela na Den dětí. S uměleckými díly, jež můžete sami uvést do chodu, si pohrajete až do 23. srpna.

Autorem koncepce je výtvarník Petr Nikl, známý rovněž jako hudebník, scénograf, herec a performer. Kromě něj budou na výstavě zastoupeni současní umělci Milan Cais, Michael Delia, Mája Dvořáková, Pavel Havrda, Martin Janíček, Ondřej Janoušek, Jiří Konvrzek, Petr Korecký, Jaroslav Kořán, Petr Lorenc, Petr Nikl, Ondřej Puchta, Quido Sen a Ondřej Smeykal.

Orbis Pictus Play je hravá výstava, jejíž autoři se inspirovali odkazem Jana Amose Komenského. Pedagog, od jehož úmrtí letos uplyne 350 let, je známý po celém světě svými nadčasovými myšlenkami. „Komenský věděl, že nejpřirozenějším způsobem poznávání světa je hra. Proto je expozice koncipována jako svobodné herní pole, které sami návštěvníci svou aktivitou a spoluvytvářením oživují. Teprve jejich představivost a vzájemná spolupráce se stává hlavním obsahem výstavy," říká Petr Nikl. Ten se na projektu podílel společně s jeho autory Jiřím a Radanou Waldovými, s nimiž se potkal na světové výstavě EXPO 2005 v japonském Aichi. Spolu pak začali vytvářet projekt, který svým pojetím přesahuje hranice, odbourává bariéry, rozehrává smysly všech, kdo se s ním na jeho cestě světem setkali. Výstava dokazuje, že fenomén hry dokáže fungovat jako univerzální komunikační prostředek.

Interaktivní expozice, která rozvíjí poselství Komenského a všech, kdo věří v sílu kreativní touhy po poznání, je v létě ideálním turistickým cílem pro rodiny s dětmi.

Vstupné je 60 Kč na osobu (děti do 3 let zdarma). Rodinné vstupné (2+2) je 200 Kč. Školní skupiny platí 50 Kč za dítě, pedagogický doprovod zdarma.

Iveta Danko, kurátorka galerie

 

Další informace

  • termín konání:01. června 2020 - 23. srpna 2020

Kampaň České léto

kampaň České léto

Dílo měsíce

pilar rozkvetle strane

Informace

  • Hudební cesta kolem světa

    Kruh přátel hudby: Bardolino Music (17. 9.) – lidová hudba ze světa; klavíristka Kristina Marková Stepasjuková (22. 10.) – Petr Iljič Čajkovskij, srdeční záležitost; vokální Ensemble Frizzante (26. 11.) – Rosu dejte, nebesa, shůry – adventní písně z Evropy. Abonentky v prodeji od srpna.

  • Abonenti o koncerty nepřijdou

    Abonentky zakoupené na letošní jarní sezonu komorních koncertů Kruhu přátel hudby zůstávají v platnosti. Neuskutečněná vystoupení Vlachova kvarteta i sopranistky Lady Bočkové přesouváme na příští rok. Bližší informace přineseme.

Vyhledávání