×

Oznámení

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/750

Kulatiny Zdeňka Rosáka

sobota 10. února 2018, 00:00

V den, kdy oslavil své osmdesáté narozeniny, zahájil zároveň Zdeněk Rosák svoji výstavu s příznačným názvem Kulatiny. Počet návštěvníků byl rekordní, ani se do sálu nevešli.   

Název výstavy Kulatiny nevystihuje pouze Rosákovo životní jubileum, ale odkazuje také na motiv kruhu, který se v posledních letech v jeho tvorbě často promítá. Unikátní cyklus inspirovaný tímto symbolem nekonečna bude právě ve Vysokém Mýtě poprvé vystaven.

Akademický sochař Zdeněk Rosák pochází z Ivanovic na Hané, ovšem většinu života strávil v Chocni. Absolvoval automobilovou průmyslovku v Zábřehu a vysokou školu umělecko-průmyslovou ve Zlíně, obor design. Až do roku 1992 pracoval ve vysokomýtské Karose na návrzích karoserií autobusů i speciálních vozidel. Za dobu působení v tomto podniku obdržel řadu ocenění. Nejdůležitější z nich byla cena za vynikající průmyslový design pro autobus C-734. Protože externě spolupracoval i s jinými firmami, má na svém kontě mnoho dalších úspěchů, například ocenění Czech made za telefonní hovorny pro Telecom a ocenění Zlatá MEFA za kobaltový ozařovač.

Své designerské zkušenosti ještě donedávna předával studentům oboru Průmyslový design, grafický a tvarový design obalů na Střední škole uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí.

Vedle toho se v minulosti často věnoval navrhování interiérů, do nichž v mnoha případech umisťoval své, převážně dřevěné, plastiky. Několik jich vytvořil i pro exteriéry budov a veřejná prostranství. S jeho sochařskou tvorbou jste se mohli a dodnes můžete setkávat ve Vysokém Mýtě: měděný a dřevěný reliéf s firemními motivy ve vstupní hale Karosy (1983), měděný reliéf na průčelí sportovní haly (1985), návrh a realizace výroční ceny Města Vysokého Mýta v bronzu (1990), návrh interiéru hotelu a restaurace Optimal Vysoké Mýto včetně interiérové dřevěné plastiky s motivy města (1997 – 99).

Nejmilejší disciplínou Zdeňka Rosáka se však stala malířská tvorba, které se naplno mohl začít věnovat až v důchodovém věku. Ve volné tvorbě našel svůj kraj a své náměty v podorlickém regionu od Vysokého Mýta přes Choceň k Orlickým horám, ale i na blízké Vysočině. Své náměty původně zpracovával přímo v terénu, pro což mu vyhovovala technika tempery, v posledních letech však své náměty promýšlí, transformuje a vytváří své oleje vlastně jen inspirován původním motivem. Jsou hodně ovlivněny kresbou, která v jeho dílech dominuje. Častými náměty jsou skály a architektura maloměsta a vesnic.

Obrazy a plastiky Zdeňka Rosáka jsou v majetku institucí i soukromých sběratelů po celém světě.

Iveta Danko, kurátorka MG

Galerie Obrázků

{gallery}750{/gallery}

Dílo měsíce

O518 J. Klat st. Rozkvetly kastan

Informace

 • Sezonu ve Zvonici okoření absolventi ZUŠ

  Výstava s názvem Koření zahájí letošní sezonu ve Zvonici. Své závěrečné práce představí absolventi výtvarného oboru Základní umělecké školy, Vysoké Mýto. Vernisáž se koná v pátek 18. 5. v 17 hodin. Výstava potrvá do 27. 5. Otevřena je od čtvrtka do neděle od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. 

 • Přednáška: První republika / mýty a fakta

  V úterý 15. 5. v 15 hodin se v sále galerie koná přednáška o První republice. Období, které je spjato s řadou ideálů, nadějí a romantických představ. Realita však byla poněkud komplikovanější. O mýtech a faktech spjatých s touto etapou historie přednáší PhDr. Michal Pehr, Ph.D. Vstupné je 50 Kč.

 • Uzavření galerie pro návštěvníky

  Z provozních důvodů bude v sobotu 12. 5.Městská galerie  Vysoké Mýto přístupná návštěvníkům až od 13 hodin.  Provoz  bude  omezen také v pátek 18. 5., kdy bude  zavřeno  od 10 do 12 hodin.

 • Příměstský tábor v galerii

  Prázdniny v galerii (16. - 20. 7.): různé výtvarné techniky, návštěva malířského ateliéru, výlet, soutěže a hry. Vše zachytíme fotoaparátem a výsledkem bude – krátký animovaný filmeček. Tábor (cena 1 000 Kč) je určen pro žáky 1. stupně ZŠ.

Vyhledávání