Dílo měsíce - červenec 2018

Bohumír Šumský, Vše živé z vejce, olej, sololit, 55 x 90 cm

Obraz Bohumíra Šumského, který vytvořil jako jeden z posledních, zakoupila Městská galerie od jeho manželky Hany v říjnu 2015, po skončení autorovy retrospektivní výstavy, jejíhož konání se však nedožil. Bohumír Šumský vyrůstal v rodině, kde měli k umění velmi blízko. Maminka učila zpěv a rovněž tak i sestra Ivana, dlouholetá ředitelka vysokomýtské ZUŠ. Jako malý se učil hrát na piano, na kytaru, zamiloval si literaturu, od středoškolských let psal texty a skládal i hudbu. Malovat začal až v posledních ročnících vysoké školy. Velmi brzy se vypracoval, takže už ve třiadvaceti letech měl svoji první samostatnou výstavu v pražském divadle Disk. Období socialistického realismu nebylo jeho imaginaci a experimentální tvorbě příliš nakloněno, takže se začal naplno věnovat své profesi pedagoga a malování zůstalo koníčkem. V jeho tvorbě se projevovaly stopy surrealismu i figurace, typické pro něj bylo kombinování technik a využívání různých materiálů.

Dílo měsíce

Sovak Pravoslav People kombtech 59x49

Informace

  • Tango vystoupení v doprovodu tanečníků

    Žhavé rytmy i pohyby – takové bude vystoupení hudebního uskupení Tango Quartetto Re Campo doprovázené taneční dvojicí. Uskuteční se ve čtvrtek 7. března v 19.30 hodin v Městské galerii Vysoké Mýto. Zazní tradiční argentinské skladby i autorské.

  • Vyšla monografie Ivana Bednáře

    Životní příběh a souborný přehled díla Ivana Bednáře přináší kniha, kterou připravila do tisku vysokomýtská galerie. Monografie vyšla u příležitosti nedožitých 95. narozenin mýtského rodáka – malíře, pedagoga, zakladatele regionálních galerií. Knihu lze zakoupit v informačním centru.

Vyhledávání