Dílo měsíce - leden 2018

Jindřich Šmégr, Sklizeno, 1987, olej, lepenka, 41 x 41 cm

Obraz s názvem „Sklizeno“ je nejnovějším přírůstkem do sbírky vysokomýtské galerie, která jej zakoupila v prosinci 2017 za symbolickou cenu od sloupnického krajináře Jindřicha Šmégra. Letos devadesátiletý Šmégr miluje přírodu, je duší horal, a to se odráží v jeho celoživotní tvorbě. Obraz „Sklizeno“ je plný pohody, ale zároveň energie, stejně jako jeho autor, jehož prvním učitelem a vzorem byl nestor místních amatérských malířů Jan Juška. Historik Jan Klíma o něm řekl, že je „věčně mladý hledač námětů, postupů, technik, témat, formátů a barevných odstínů“. Retrospektivní výstavu díla Jindřicha Šmégra pořádá galerie letos od 22. 4. do 25. 5.

Dílo měsíce

Sumsky web

Informace

  • Jazzový podzim pro abonenty výhodněji

    Abonentky na Jazzový podzim v galerii jsou již v prodeji. Za sezonu zaplatíte 300 korun (jednotlivě za koncert 120 Kč). A na co se můžete těšit? 20. 9. Pop Pastiche (Vysoké Mýto/Praha), 11. 10. Banda di Feste (Pardubice), 8. 11. Cécile Boiffin (Francie/ČR).

  • Vzpomínka na Petra Brandla

    Celé léto si můžete v prvním patře Zvonice prohlédnout výstavu, která je připomínkou 350. výročí narození významného barokního malíře Petra Brandla. Jeho největší plátno na českém území visí právě ve Vysokém Mýtě. Jde o obraz Nanebevzetí Panny Marie, který je součástí oltáře kostela sv. Vavřince.

Vyhledávání