Talent napříč generacemi

Městská galerie Vysoké Mýto oslaví v roce 2017 své šedesátiny. Její sbírka je dědictvím pro další generace, proto jsme jako leitmotiv této výstavní sezony zvolili obdobné téma a nazvali jej "Talent napříč generacemi."

Umělecké nadání, které přechází z jedné generace na druhou... Návštěvníkům představíme v průběhu roku výtvarníky, které kromě lásky k umění pojí i rodinné vazby. 

Výstavní sezonu zahájí v cizině oceňovaný ústeckoorlický výtvarník Richard Pešek, s nímž budou tentokrát prezentovat svůj talent i jeho děti Richard a Alena. Uvidíte obrazy, plastiky a netradičně také tanec. Právě jeviště je to, co trojici spojuje, Alena – tanečnice, choreografka a režisérka a Richard starší i mladší coby scénografové.

Na jaře představíme tvorbu otce a syna Klátových. Jaroslav starší, který pocházel z nedaleké Cerekvice nad Loučnou, miloval výtvarné umění již od studentských let. Než se však vydal v 50. letech na uměleckou dráhu, pracoval léta jako úředník, což ho zavedlo až do Karlových Varů, kde se narodil jeho syn Jaroslav, jež zdědil nejen jméno, ale rovněž talent. Oba autoři se nechali inspirovat francouzským moderním malířským přístupem. Výstava představí oleje a akvarely, sami můžete posoudit, v čem jsou si Klátové blízcí a v čem vzdálení.

V květnu (19. 5.) se již potřetí připojíme k celorepublikové Muzejní a galerijní noci. Ta letošní bude patřit především dětem a mládeži. Hlavní událostí večera bude vernisáž unikátní výstavy Radek Pilař dětem aneb Rumcajs slaví padesátiny. Interaktivní expozice, kde si můžete hrát i tvořit, procestovala svět. Vznikla v roce 2013 v Praze a od té doby si ji prohlédly děti v Moskvě, Soulu, Plovdivu, Piešťanech, v Mnichově… a nyní je zpět v České republice a právě zde ve Vysokém Mýtě! Po loňském úspěchu Werichova Fimfára jsme se rozhodli i tento rok věnovat hlavní turistickou sezonu rodinám s dětmi. Ale zpět ke Galerijní noci – její součástí bude také vernisáž výstavy absolventů mýtské ZUŠ, koncert, výstava v ulicích a spousta dalších zajímavostí, které si rozhodně nenechte ujít.

Na podzim představíme další rodinné trio z Ústí nad Orlicí. Pod jménem Jiří Fikejz se bude prezentovat otec, syn a vnuk. Tři generace – tři umělecké přístupy. Jiří Fikejz nejstarší se věnoval především realistické malbě a kresbě, Jiří Fikejz mladší se našel v abstrakci a jeho syn, letošní maturant, se věnuje animaci.

Dnem, kdy vyvrcholí narozeninové oslavy, bude 19. říjen. Během slavnostního večera moderovaného vysokomýtskou rodačkou, Českou Miss World, Lindou Bartošovou, pokřtíme publikaci k výročí galerie, představíme videodokument mapující její historii a čekají vás mnohé další zajímavé okamžiky.

Po roční pauze pak přijde řada na již 8. salon výtvarných umělců Vysokomýtska. Společně s malíři se budou tentokrát prezentovat i fotografové z Trianglu a prostor dostanou také tvůrci videodokumentu.

Závěr roku bude tematicky spjat s vánočními svátky. Výstava obrazů Václava Lamra nás provede biblickým příběhem o narození Ježíše Krista, ale i tím, co mu předcházelo a co má následovat.

Těšíme se na viděnou na některé z výstav.

Iveta Danko, kurátorka MG

Dílo měsíce

Sovak Pravoslav People kombtech 59x49

Informace

  • 3D Noc v galerii

    Těšte se na letošní 3D Noc v galerii. Koná se v pátek 17. května od 18 hodin a otevřeme během ní čtyři výstavy. Hlavním námětem jsou sochy a prostor. Prohlédnete si bronzové plastiky, moderní instalace i práci se dřevem.

  • Beatles i Queen v podání smyčců

    Smyčcový Corvus Quartet vystoupí v sále galerie 11. dubna v 19.30 s netradičním repertoárem. Soubor složený ze členů Komorní filharmonie Pardubice se snaží rozšířit hudební působnost o nezvyklé žánry. Proto uslyšíte skladby od Bacha, Mozarta až k Beatles, Pink Floyd či Queen.

Vyhledávání