Noc v galerii tentokrát ve 3D

středa 24. dubna 2019, 06:01

Sochy, instalace, umělecká díla vyrobená ze dřeva… Zkrátka prostorové objekty jsou tím, co propojilo letošní vysokomýtskou Noc v galerii. Videoreportáž zde.

Během večera jsme otevřeli čtyři výstavy! Ve sklepních prostorách galerie se umění prezentuje zcela poprvé. Své instalace a obrazy zde představuje Lea Baniariová a Alžběta Hronová, maturantky gymnázia a zároveň studentky Filipa Dvorského z místní ZUŠ.

Hlavní sál zaplnil unikátní soubor plastik ústeckoorlického rodáka, významného sochaře Quido Kociána, od jehož úmrtí uplynulo 90 let. Sochy byly jako celek naposledy vystaveny před sedmi lety v Konírně Pražského hradu. Sbírku zapůjčil sochař Igor Kitzberger, díky němuž zůstalo Kociánovo dílo v takovém rozsahu zachováno. Nevhodně deponované sádrové a hliněné plastiky již od 90. let restauruje a odlévá do bronzu.  

V přísálí si prohlédnete komorní expozici nazvanou Popeleční pondělí. Ta ukazuje zlomek tvorby sochaře Jakuba Vlčka z Vraclavi, jemuž před rokem shořel ateliér a v něm i většina jeho dosavadních děl.

Ve druhé půlce večera se dění přesunulo na Vaňorného náměstí. Ve Zvonici vystavují studenti Střední uměleckoprůmyslové školy Hradec Králové, která se zaměřuje na design nábytku a hudebních nástrojů.

Program ukončil koncert pod širým nebem. Na pódiu vystoupila swingová kapela Banda di Feste složená ze studentů Konzervatoře Pardubice.

Během celé akce bylo možné potkat originální sochy, u nichž jen těžko poznáte, zda jsou živé nebo skutečné.

Přispět jste mohli také do sbírky na Zlatušku, jak jsme pojmenovali sádrovou plastiku dívky od Ladislava Kofránka. Je jedním z nejstarších exponátů v naší sbírce a také nejpoškozenějších.

V Česku se začal Festival Muzejních nocí po vzoru evropských metropolí konat v celorepublikovém rozsahu roku 2005. Tehdy se uskutečnil v 73 městech, loni jich bylo o sto víc. Festival začne v předvečer Mezinárodního dne muzeí, který je již od roku 1977 stanoven na 18. května s cílem upozorňovat veřejnost na roli muzeí v rozvoji společnosti. Nočním návštěvníkům se kromě prohlídek výstav nabízí také řada doprovodných i kulturních programů, muzea a galerie se stávají místem mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Akce potrvají od 17. května až do 8. června.

Celý večer se konaly výtvarné dílny (výroba odznaků, skládání obřích kostek, práce se dřevem). 

Kampaň České léto

kampaň České léto

Dílo měsíce

pilar rozkvetle strane

Informace

  • Hudební cesta kolem světa

    Kruh přátel hudby: Bardolino Music (17. 9.) – lidová hudba ze světa; klavíristka Kristina Marková Stepasjuková (22. 10.) – Petr Iljič Čajkovskij, srdeční záležitost; vokální Ensemble Frizzante (26. 11.) – Rosu dejte, nebesa, shůry – adventní písně z Evropy. Abonentky v prodeji od srpna.

  • Abonenti o koncerty nepřijdou

    Abonentky zakoupené na letošní jarní sezonu komorních koncertů Kruhu přátel hudby zůstávají v platnosti. Neuskutečněná vystoupení Vlachova kvarteta i sopranistky Lady Bočkové přesouváme na příští rok. Bližší informace přineseme.

Vyhledávání