Harfa a housle v hlavní roli

čtvrtek 01. prosince 2016, 19:30

Vynikající vysokomýtští muzikanti - harfenistka Klára Teplá a houslista David Lukáš - zahrají v Městské galerii mezi obrazy v rámci podzimního cyklu komorních vystoupení.

Koncert se koná ve čtvrtek 1. prosince od 19.30 hodin. Uslyšíte vážnou hudbu i odlehčené skladby, které ladí k adventnímu času.

Dvojice hudebníků spolu vystupuje již déle než deset let. Mýtská veřejnost je zná i díky jejich pedagogickému působení na zdejší ZUŠ.

Klára Teplá vystudovala obor harfa na Pražské konzervatoři pod vedením profesorky Libuše Váchalové v letech 2000 až 2006. V letech 2004 až 2008 studovala bakalářský obor barokní a renesanční zobcová flétna na Akademii staré hudby na FF Masarykovy University v Brně. V letech 2000 až 2016 v ZUŠ Vysoké Mýto vyučovala oba nástroje, od roku 2014 do současnosti učí v ZUŠ Choceň. V letech 2004 až 2014 působila také jako vedoucí oboru harfa na mezinárodním Českém hudebním táboře mládeže v Horním Jelení. Své vzdělání si na harfu i na zobcovou flétnu průběžně doplňuje formou různých kurzů a seminářů. Harfové kurzy absolvovala například u Jany Bouškové, Marie Christiny Cleary. Na zobcovou flétnu pak u Jana Kvapila či Josteina Gundersena. Příležitostně spolupracuje s Litomyšlským symfonickým orchestrem.

David Lukáš vystudoval dirigování na Pražské konzervatoři ve třídě Hynka Farkače, Miriam Němcové a Miroslava Košlera. Souběžně se studiem dirigování studoval soukromě hudební kompozici (O. Kvěch, R. Rejšek) a v poslední době konzultoval svoji skladatelskou techniku se Sylvií Bodorovou. Mezi jeho kompozice již patří 3 symfonie, sólové koncerty s doprovodem orchestru, řada komorních skladeb a vokálních kompozic. Jeho 1. symfonie „Des cauchemar et des reves“ získala 3. místo na prestižní mezinárodní skladatelské soutěži Gustava Mahlera ve Vídni a byla provedena vídeňským rozhlasovým orchestrem ORF. V roce 2014 získal cenu šéfdirigenta České filharmonie na skladatelské soutěži vypsané Českou filharmonií se svou skladbou „Zrození světla“. Hru na housle vystudoval v ZUŠ Vysoké Mýto, poté působil jako houslista v orchestru BSOP, s kterým absolvoval jako hráč řadu koncertních zájezdů po Evropě a Japonsku. Od ledna 2008 je šéfdirigentem Bohemian Symphony Orchestra Prague, s kterým provedl již řadu úspěšných koncertů. Spolupracoval s Talichovým komorním orchestrem a židovským orchestrem Šarbilach Jaromíra Vogela. Od září 2011 je šéfdirigentem Litomyšlského symfonického orchestru. Kromě skladby a dirigování působí také pedagogicky, a to v letech 2006 až 2008 v ZUŠ Praha 10 – Hostivař a od února 2011 v ZUŠ Vysoké Mýto.

Na koncertě zazní skladby A. Dvořáka, F. J. Gosseca, J. Haydna, ale také J. Lenona a dalších.

Vstupné 100 Kč v předprodeji v IC Vysoké Mýto a Litomyšl nebo na e-shopu M-klubu. Zahrnuje pozvání na sklenku vína a prohlídku výstavy grafik a ilustrací Oldřicha Páleníčka. (ida)

Dílo měsíce

Richard Pešek, Duše, 2006, akryl, plátno, 48 x 62 cm

Informace

 • Jindřich Šmégr oslaví devadesátku výstavou

  Čerstvý držitel Ceny starosty města, Jindřich Šmégr, oslaví své devadesátiny výstavou. Průřez jeho tvorbou nazvaný O hledání bude zahájen vernisáží v neděli 22. 4. v 10 hodin. Slavnostní dernisáž se koná v pátek 25. 5.v rámci Noci v galerii.

 • Koncert Kvarteta lesních rohů

  Jarní sezona komorních vystoupení Procházka staletími pokračuje koncertem Kvarteta lesních rohů (22. 3.) a jazzového Chanson Tria Coucou (26. 4.). Vstupenky koupíte v Turistickém informačním centru. Začátek v 19.30. O přestávce možnost prohlédnout si výstavu se sklenkou vína.

 • Příměstský tábor v galerii

  Prázdniny v galerii (16. - 20. 7.): různé výtvarné techniky, návštěva malířského ateliéru, výlet, soutěže a hry. Vše zachytíme fotoaparátem a výsledkem bude – krátký animovaný filmeček. Tábor (cena 1 000 Kč) je určen pro žáky 1. stupně ZŠ.

 • Koupí obrazu pomůžete dvojčatům

  Kupte si obraz a přispějete na motomed, který pomůže rehabilitoval Honzovi a Radkovi Jiskrovýmz Dolního Újezdu. Hoši trpí​ ​dětskou​ ​mozkovou​ ​obrnou​. Díla, jež darovali umělci při plenérovém malování,jsou vystavena v Turistickém informačním centru. 

Provozní doba

Galerie (celoročně)

 
pondělí - pátek 08:30 - 17:00
víkendy a svátky 10:00 - 17:00

Galerie ve Zvonici (květen - září)

 
čtvrtek - neděle 10:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
pondělí - středa pouze pro objednané
skupiny

Vyhledávání