Harfa a housle v hlavní roli

čtvrtek 01. prosince 2016, 19:30

Vynikající vysokomýtští muzikanti - harfenistka Klára Teplá a houslista David Lukáš - zahrají v Městské galerii mezi obrazy v rámci podzimního cyklu komorních vystoupení.

Koncert se koná ve čtvrtek 1. prosince od 19.30 hodin. Uslyšíte vážnou hudbu i odlehčené skladby, které ladí k adventnímu času.

Dvojice hudebníků spolu vystupuje již déle než deset let. Mýtská veřejnost je zná i díky jejich pedagogickému působení na zdejší ZUŠ.

Klára Teplá vystudovala obor harfa na Pražské konzervatoři pod vedením profesorky Libuše Váchalové v letech 2000 až 2006. V letech 2004 až 2008 studovala bakalářský obor barokní a renesanční zobcová flétna na Akademii staré hudby na FF Masarykovy University v Brně. V letech 2000 až 2016 v ZUŠ Vysoké Mýto vyučovala oba nástroje, od roku 2014 do současnosti učí v ZUŠ Choceň. V letech 2004 až 2014 působila také jako vedoucí oboru harfa na mezinárodním Českém hudebním táboře mládeže v Horním Jelení. Své vzdělání si na harfu i na zobcovou flétnu průběžně doplňuje formou různých kurzů a seminářů. Harfové kurzy absolvovala například u Jany Bouškové, Marie Christiny Cleary. Na zobcovou flétnu pak u Jana Kvapila či Josteina Gundersena. Příležitostně spolupracuje s Litomyšlským symfonickým orchestrem.

David Lukáš vystudoval dirigování na Pražské konzervatoři ve třídě Hynka Farkače, Miriam Němcové a Miroslava Košlera. Souběžně se studiem dirigování studoval soukromě hudební kompozici (O. Kvěch, R. Rejšek) a v poslední době konzultoval svoji skladatelskou techniku se Sylvií Bodorovou. Mezi jeho kompozice již patří 3 symfonie, sólové koncerty s doprovodem orchestru, řada komorních skladeb a vokálních kompozic. Jeho 1. symfonie „Des cauchemar et des reves“ získala 3. místo na prestižní mezinárodní skladatelské soutěži Gustava Mahlera ve Vídni a byla provedena vídeňským rozhlasovým orchestrem ORF. V roce 2014 získal cenu šéfdirigenta České filharmonie na skladatelské soutěži vypsané Českou filharmonií se svou skladbou „Zrození světla“. Hru na housle vystudoval v ZUŠ Vysoké Mýto, poté působil jako houslista v orchestru BSOP, s kterým absolvoval jako hráč řadu koncertních zájezdů po Evropě a Japonsku. Od ledna 2008 je šéfdirigentem Bohemian Symphony Orchestra Prague, s kterým provedl již řadu úspěšných koncertů. Spolupracoval s Talichovým komorním orchestrem a židovským orchestrem Šarbilach Jaromíra Vogela. Od září 2011 je šéfdirigentem Litomyšlského symfonického orchestru. Kromě skladby a dirigování působí také pedagogicky, a to v letech 2006 až 2008 v ZUŠ Praha 10 – Hostivař a od února 2011 v ZUŠ Vysoké Mýto.

Na koncertě zazní skladby A. Dvořáka, F. J. Gosseca, J. Haydna, ale také J. Lenona a dalších.

Vstupné 100 Kč v předprodeji v IC Vysoké Mýto a Litomyšl nebo na e-shopu M-klubu. Zahrnuje pozvání na sklenku vína a prohlídku výstavy grafik a ilustrací Oldřicha Páleníčka. (ida)

Dílo měsíce

sion

Informace

  • Umění ze dřeva - sezona ve Zvonici začíná

    Výstavou nazvanou Vysoký Hradec začíná sezona v Galerii ve Zvonici. Svoji dovednost při zpracování dřeva představí studenti a pedagogové Střední uměleckoprůmyslové školy Hradec Králové. Ta se zaměřuje především na výrobu hudebních nástrojů či nábytku. Vernisáž se koná v pátek 17. 5. ve 20 hodin.

  • Koncertní abonentky již v prodeji

    Jarní sezona komorních koncertů v galerii je již minulostí, abonentky na tu podzimní si můžete zakoupit v Turistickém informačním centru nebo on-line. Nabídne tři recitály: Lubomír Brabec / kytara (19. 9.); Kristina Vocetková / violoncello (31. 10.) a Matyáš Novák / klavír (28. 11.). 

  • Příměstský tábor tentokrát v prostoru

    Výtvarné objekty v prostoru budou hlavním tématem příměstského tábora v galerii. Ten se koná od 15. do 19. července pro žáky prvního stupně. Budeme se učit hledat krásu kolem nás, pracovat s hmotou, inspirovat se přímo od umělců… Program od 8.30 do 15 hodin, cena včetně stravy je 1 200 korun.

Vyhledávání