Mozart v galerii

čtvrtek 03. listopadu 2016, 19:30

První z řady komorních koncertů, které připravuje Městská galerie Vysoké Mýto, se blíží. Ve čtvrtek 3. listopadu v 19.30 hodin vystoupí vysokomýtský pianista Jan Jiraský a Korngold Quartet s programem nazvaným Mozart v galerii. Vstupenky za 100 korun lze zakoupit v IC Vysoké Mýto a Litomyšl. Zahrnují sklenku vína a prohlídku obrazů Jiřího Šindlera.

Jan Jiraský (*1973), absolvent ZUŠ ve Vysokém Mýtě, Konzervatoře v Pardubicích a JAMU v Brně, laureát a často i absolutní vítěz mezinárodních klavírních soutěží (Beethovenův Hradec 1989, Smetanovská 1990, Karlovy Vary 1994, Noyers 1995, Novi Sad 1997, Kyjev 1998 a další). Studoval u prof. Aleny Vlasákové, dále jej osobně ovlivnili zejména Eugen Indjic, Anne Queffelec, Rudolf Firkušný a Detlef Kraus. Natočil v roce 1994 debutové smetanovské CD (Musica Vienna) a brzy se stal hostem mnoha mezinárodních festivalů včetně Pražského jara. Recitálově vystupoval např. v cyklech Filharmonie Brno, FOK, České filharmonie a na zahraničních pódiích (Vídeň, Graz, Vicenza, Funchal, Apeldoorn, Lublin, Katowice, Saarbrücken, Drážďany…), pod taktovkou desítek skvělých dirigentů (Arming, Bostock, Bělohlávek, Ceccato, Emilsson, Hrůša …) provedl repertoár pětadvaceti klavírních koncertů. Jeho sólová CD (Radioservis, ArcoDiva, Antiphona, RTS) se setkala s příznivým ohlasem evropské a japonské kritiky. Z období po roce 2000 připomeňme např. recitál v lisabonském Teatro Nacional přenášený na 12 evropských rádiích, komplet 18 Mozartových klavírních sonát ve čtyřech recitálech v Mozartově sále NDB, dvojí nahrávku kompletu Janáčkova klavírního díla, nahrávku Haasovy Suity pro ČT, souborné provedení Bachova Dobře temperovaného klavíru ve Dvořákově síni Rudolfina v cyklu Světová klavírní tvorba, nedávné koncerty v National Music Hall v Pekingu a ve velkém sále Szymanowského Akademie v Katovicích, či aktuální říjnová vystoupení v cyklu Filharmonie Brno a ve štýrskohradeckém Stefaniensaalu. Pedagogicky působí na JAMU v Brně, zasedá v porotách světových klavírních soutěží a vede mezinárodní masterclasses v Evropě a Číně.

Korngold Quartet patří mezi přední česká kvarteta mladé generace. Své kořeny má na brněnské konzervatoři, kde začínalo pod vedením violoncellisty Janáčkova kvarteta B. Vybírala a pokračovalo v již dnešním složení na JAMU Brno ve třídě prof. A. Sýkory (Janáčkovo kvarteto). V rámci programu Erasmus soubor studoval na Universität für Musik und Darstellende Kunst ve Vídni u prof. J. Meissla (Artis Quartet). V rámci mezinárodních mistrovských kurzů kvarteto pracovalo s významnými osobnostmi komorní hudby jako např. Hatto Beyerle (Alban Berg Quartet), Sándor Devich (Bartók Quartet), Evgenia Epshtein (Aviv Quartet), Josef Klusoň (Pražákovo kvarteto), Apollon Musagѐte Quartet aj. Největším úspěchem souboru je vítězství na Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka 2010 spolu s Cenou za nejlepší provedení díla Leoše Janáčka a vítězství na Soutěži Nadace Bohuslava Martinů 2010 spolu s Cenou za nejlepší interpretaci díla Bohuslava Martinů. Z dalších ocenění jmenujme např. Cenu Josefa Koďouska ze soutěže v rámci Anglo - Czechoslovak Trust Festival London 2006, 2. cenu z mezinárodní soutěže Premio Città di Padova 2009, či Promotion Award z Internationale Sommerakademie 2010. Soubor se snaží budovat všestranný repertoár, který zahrnuje stěžejní díla kvartetní literatury všech stylových období. Kvarteto vystoupila na řadě festivalů u nás i v zahraničí (Pražské jaro, Janáček Brno, Mozartovy cesty, Europäische Wochen Passau aj.) Na pozvání Evropské unie soutěží pro mladé hudebníky podnikl soubor také turné „Stars of tomorrow“ po Německu a Rakousku. Nahrával pro Český a Bavorský rozhlas. (id)

Dílo měsíce

sion

Informace

  • Umění ze dřeva - sezona ve Zvonici začíná

    Výstavou nazvanou Vysoký Hradec začíná sezona v Galerii ve Zvonici. Svoji dovednost při zpracování dřeva představí studenti a pedagogové Střední uměleckoprůmyslové školy Hradec Králové. Ta se zaměřuje především na výrobu hudebních nástrojů či nábytku. Vernisáž se koná v pátek 17. 5. ve 20 hodin.

  • Koncertní abonentky již v prodeji

    Jarní sezona komorních koncertů v galerii je již minulostí, abonentky na tu podzimní si můžete zakoupit v Turistickém informačním centru nebo on-line. Nabídne tři recitály: Lubomír Brabec / kytara (19. 9.); Kristina Vocetková / violoncello (31. 10.) a Matyáš Novák / klavír (28. 11.). 

  • Příměstský tábor tentokrát v prostoru

    Výtvarné objekty v prostoru budou hlavním tématem příměstského tábora v galerii. Ten se koná od 15. do 19. července pro žáky prvního stupně. Budeme se učit hledat krásu kolem nás, pracovat s hmotou, inspirovat se přímo od umělců… Program od 8.30 do 15 hodin, cena včetně stravy je 1 200 korun.

Vyhledávání