Mozart v galerii

čtvrtek 03. listopadu 2016, 19:30

První z řady komorních koncertů, které připravuje Městská galerie Vysoké Mýto, se blíží. Ve čtvrtek 3. listopadu v 19.30 hodin vystoupí vysokomýtský pianista Jan Jiraský a Korngold Quartet s programem nazvaným Mozart v galerii. Vstupenky za 100 korun lze zakoupit v IC Vysoké Mýto a Litomyšl. Zahrnují sklenku vína a prohlídku obrazů Jiřího Šindlera.

Jan Jiraský (*1973), absolvent ZUŠ ve Vysokém Mýtě, Konzervatoře v Pardubicích a JAMU v Brně, laureát a často i absolutní vítěz mezinárodních klavírních soutěží (Beethovenův Hradec 1989, Smetanovská 1990, Karlovy Vary 1994, Noyers 1995, Novi Sad 1997, Kyjev 1998 a další). Studoval u prof. Aleny Vlasákové, dále jej osobně ovlivnili zejména Eugen Indjic, Anne Queffelec, Rudolf Firkušný a Detlef Kraus. Natočil v roce 1994 debutové smetanovské CD (Musica Vienna) a brzy se stal hostem mnoha mezinárodních festivalů včetně Pražského jara. Recitálově vystupoval např. v cyklech Filharmonie Brno, FOK, České filharmonie a na zahraničních pódiích (Vídeň, Graz, Vicenza, Funchal, Apeldoorn, Lublin, Katowice, Saarbrücken, Drážďany…), pod taktovkou desítek skvělých dirigentů (Arming, Bostock, Bělohlávek, Ceccato, Emilsson, Hrůša …) provedl repertoár pětadvaceti klavírních koncertů. Jeho sólová CD (Radioservis, ArcoDiva, Antiphona, RTS) se setkala s příznivým ohlasem evropské a japonské kritiky. Z období po roce 2000 připomeňme např. recitál v lisabonském Teatro Nacional přenášený na 12 evropských rádiích, komplet 18 Mozartových klavírních sonát ve čtyřech recitálech v Mozartově sále NDB, dvojí nahrávku kompletu Janáčkova klavírního díla, nahrávku Haasovy Suity pro ČT, souborné provedení Bachova Dobře temperovaného klavíru ve Dvořákově síni Rudolfina v cyklu Světová klavírní tvorba, nedávné koncerty v National Music Hall v Pekingu a ve velkém sále Szymanowského Akademie v Katovicích, či aktuální říjnová vystoupení v cyklu Filharmonie Brno a ve štýrskohradeckém Stefaniensaalu. Pedagogicky působí na JAMU v Brně, zasedá v porotách světových klavírních soutěží a vede mezinárodní masterclasses v Evropě a Číně.

Korngold Quartet patří mezi přední česká kvarteta mladé generace. Své kořeny má na brněnské konzervatoři, kde začínalo pod vedením violoncellisty Janáčkova kvarteta B. Vybírala a pokračovalo v již dnešním složení na JAMU Brno ve třídě prof. A. Sýkory (Janáčkovo kvarteto). V rámci programu Erasmus soubor studoval na Universität für Musik und Darstellende Kunst ve Vídni u prof. J. Meissla (Artis Quartet). V rámci mezinárodních mistrovských kurzů kvarteto pracovalo s významnými osobnostmi komorní hudby jako např. Hatto Beyerle (Alban Berg Quartet), Sándor Devich (Bartók Quartet), Evgenia Epshtein (Aviv Quartet), Josef Klusoň (Pražákovo kvarteto), Apollon Musagѐte Quartet aj. Největším úspěchem souboru je vítězství na Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka 2010 spolu s Cenou za nejlepší provedení díla Leoše Janáčka a vítězství na Soutěži Nadace Bohuslava Martinů 2010 spolu s Cenou za nejlepší interpretaci díla Bohuslava Martinů. Z dalších ocenění jmenujme např. Cenu Josefa Koďouska ze soutěže v rámci Anglo - Czechoslovak Trust Festival London 2006, 2. cenu z mezinárodní soutěže Premio Città di Padova 2009, či Promotion Award z Internationale Sommerakademie 2010. Soubor se snaží budovat všestranný repertoár, který zahrnuje stěžejní díla kvartetní literatury všech stylových období. Kvarteto vystoupila na řadě festivalů u nás i v zahraničí (Pražské jaro, Janáček Brno, Mozartovy cesty, Europäische Wochen Passau aj.) Na pozvání Evropské unie soutěží pro mladé hudebníky podnikl soubor také turné „Stars of tomorrow“ po Německu a Rakousku. Nahrával pro Český a Bavorský rozhlas. (id)

Dílo měsíce

O518 J. Klat st. Rozkvetly kastan

Informace

 • Sezonu ve Zvonici okoření absolventi ZUŠ

  Výstava s názvem Koření zahájí letošní sezonu ve Zvonici. Své závěrečné práce představí absolventi výtvarného oboru Základní umělecké školy, Vysoké Mýto. Vernisáž se koná v pátek 18. 5. v 17 hodin. Výstava potrvá do 27. 5. Otevřena je od čtvrtka do neděle od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. 

 • Přednáška: První republika / mýty a fakta

  V úterý 15. 5. v 15 hodin se v sále galerie koná přednáška o První republice. Období, které je spjato s řadou ideálů, nadějí a romantických představ. Realita však byla poněkud komplikovanější. O mýtech a faktech spjatých s touto etapou historie přednáší PhDr. Michal Pehr, Ph.D. Vstupné je 50 Kč.

 • Uzavření galerie pro návštěvníky

  Z provozních důvodů bude v sobotu 12. 5.Městská galerie  Vysoké Mýto přístupná návštěvníkům až od 13 hodin.  Provoz  bude  omezen také v pátek 18. 5., kdy bude  zavřeno  od 10 do 12 hodin.

 • Příměstský tábor v galerii

  Prázdniny v galerii (16. - 20. 7.): různé výtvarné techniky, návštěva malířského ateliéru, výlet, soutěže a hry. Vše zachytíme fotoaparátem a výsledkem bude – krátký animovaný filmeček. Tábor (cena 1 000 Kč) je určen pro žáky 1. stupně ZŠ.

Vyhledávání