Umělce vystřídali řemeslníci

Výstavní sezona v Galerii ve Zvonici letos skončila. Místo návštěvníků nyní stoupají vzhůru po schodech tesaři a pokrývači. Do konce listopadu by měla mít renesanční věž novou střechu. Město za opravu zaplatí 1,6 milionu korun.

Že je investice nutná, se ukázalo v únoru při pravidelné kontrole stavu městských budov. Břidlicová krytina na Zvonici byla natolik narušena, že se vedení radnice rozhodlo s rekonstrukcí neotálet. „Kdybychom ji odkládali, škody by byly časem ještě větší,“ říká starosta František Jiraský a dodává, že oprava za 1,6 milionu korun je financována z rozpočtu města, 400 tisíc korun čerpá radnice z ministerského Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Zvonice byla vystavěna ze zbytků zdiva zrušených klášterů v letech 1583 – 1585 pro příliš těžké zvony poničeného chrámu svatého Vavřince. Druhé patro pro menší zvony bylo přistavěno v roce 1720. Po rekonstrukci kostela byly zvony přeneseny zpět do jeho věží v roce 1899. V letech 1985 - 1989 byl vnitřek Zvonice moderně upraven do čtyř podlaží a proměněn ve stálou expozici sbírek Městské galerie. Pro tento účel se však chladná renesanční věž bez možnosti vytápění hodila velmi málo. Od roku 2000 slouží pouze k sezonním výstavám Městské galerie. Letos se zde od května do září vystřídaly čtyři různé expozice. (id)

Dílo měsíce

machan

Informace

  • Jazzový podzim pro abonenty výhodněji

    Abonentky na Jazzový podzim v galerii jsou již v prodeji. Za sezonu zaplatíte 300 korun (jednotlivě za koncert 120 Kč). A na co se můžete těšit? 20. 9. Pop Pastiche (Vysoké Mýto/Praha), 11. 10. Banda di Feste (Pardubice), 8. 11. Cécile Boiffin (Francie/ČR).

Vyhledávání