Umělce vystřídali řemeslníci

Výstavní sezona v Galerii ve Zvonici letos skončila. Místo návštěvníků nyní stoupají vzhůru po schodech tesaři a pokrývači. Do konce listopadu by měla mít renesanční věž novou střechu. Město za opravu zaplatí 1,6 milionu korun.

Že je investice nutná, se ukázalo v únoru při pravidelné kontrole stavu městských budov. Břidlicová krytina na Zvonici byla natolik narušena, že se vedení radnice rozhodlo s rekonstrukcí neotálet. „Kdybychom ji odkládali, škody by byly časem ještě větší,“ říká starosta František Jiraský a dodává, že oprava za 1,6 milionu korun je financována z rozpočtu města, 400 tisíc korun čerpá radnice z ministerského Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Zvonice byla vystavěna ze zbytků zdiva zrušených klášterů v letech 1583 – 1585 pro příliš těžké zvony poničeného chrámu svatého Vavřince. Druhé patro pro menší zvony bylo přistavěno v roce 1720. Po rekonstrukci kostela byly zvony přeneseny zpět do jeho věží v roce 1899. V letech 1985 - 1989 byl vnitřek Zvonice moderně upraven do čtyř podlaží a proměněn ve stálou expozici sbírek Městské galerie. Pro tento účel se však chladná renesanční věž bez možnosti vytápění hodila velmi málo. Od roku 2000 slouží pouze k sezonním výstavám Městské galerie. Letos se zde od května do září vystřídaly čtyři různé expozice. (id)

Dílo měsíce

Richard Pešek, Duše, 2006, akryl, plátno, 48 x 62 cm

Informace

 • Jindřich Šmégr oslaví devadesátku výstavou

  Čerstvý držitel Ceny starosty města, Jindřich Šmégr, oslaví své devadesátiny výstavou. Průřez jeho tvorbou nazvaný O hledání bude zahájen vernisáží v neděli 22. 4. v 10 hodin. Slavnostní dernisáž se koná v pátek 25. 5.v rámci Noci v galerii.

 • Koncert Kvarteta lesních rohů

  Jarní sezona komorních vystoupení Procházka staletími pokračuje koncertem Kvarteta lesních rohů (22. 3.) a jazzového Chanson Tria Coucou (26. 4.). Vstupenky koupíte v Turistickém informačním centru. Začátek v 19.30. O přestávce možnost prohlédnout si výstavu se sklenkou vína.

 • Příměstský tábor v galerii

  Prázdniny v galerii (16. - 20. 7.): různé výtvarné techniky, návštěva malířského ateliéru, výlet, soutěže a hry. Vše zachytíme fotoaparátem a výsledkem bude – krátký animovaný filmeček. Tábor (cena 1 000 Kč) je určen pro žáky 1. stupně ZŠ.

 • Koupí obrazu pomůžete dvojčatům

  Kupte si obraz a přispějete na motomed, který pomůže rehabilitoval Honzovi a Radkovi Jiskrovýmz Dolního Újezdu. Hoši trpí​ ​dětskou​ ​mozkovou​ ​obrnou​. Díla, jež darovali umělci při plenérovém malování,jsou vystavena v Turistickém informačním centru. 

Provozní doba

Galerie (celoročně)

 
pondělí - pátek 08:30 - 17:00
víkendy a svátky 10:00 - 17:00

Galerie ve Zvonici (květen - září)

 
čtvrtek - neděle 10:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
pondělí - středa pouze pro objednané
skupiny

Vyhledávání