Umělce vystřídali řemeslníci

Výstavní sezona v Galerii ve Zvonici letos skončila. Místo návštěvníků nyní stoupají vzhůru po schodech tesaři a pokrývači. Do konce listopadu by měla mít renesanční věž novou střechu. Město za opravu zaplatí 1,6 milionu korun.

Že je investice nutná, se ukázalo v únoru při pravidelné kontrole stavu městských budov. Břidlicová krytina na Zvonici byla natolik narušena, že se vedení radnice rozhodlo s rekonstrukcí neotálet. „Kdybychom ji odkládali, škody by byly časem ještě větší,“ říká starosta František Jiraský a dodává, že oprava za 1,6 milionu korun je financována z rozpočtu města, 400 tisíc korun čerpá radnice z ministerského Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Zvonice byla vystavěna ze zbytků zdiva zrušených klášterů v letech 1583 – 1585 pro příliš těžké zvony poničeného chrámu svatého Vavřince. Druhé patro pro menší zvony bylo přistavěno v roce 1720. Po rekonstrukci kostela byly zvony přeneseny zpět do jeho věží v roce 1899. V letech 1985 - 1989 byl vnitřek Zvonice moderně upraven do čtyř podlaží a proměněn ve stálou expozici sbírek Městské galerie. Pro tento účel se však chladná renesanční věž bez možnosti vytápění hodila velmi málo. Od roku 2000 slouží pouze k sezonním výstavám Městské galerie. Letos se zde od května do září vystřídaly čtyři různé expozice. (id)

Dílo měsíce

O518 J. Klat st. Rozkvetly kastan

Informace

  • Vzpomínka na Petra Brandla

    Celé léto si můžete v prvním patře Zvonice prohlédnout výstavu, která je připomínkou 350. výročí narození významného barokního malíře Petra Brandla. Jeho největší plátno na českém území visí právě ve Vysokém Mýtě. Jde o obraz Nanebevzetí Panny Marie, který je součástí oltáře kostela sv. Vavřince.

  • Příměstský tábor v galerii naplněn

    Kapacita příměstského tábora v galerii, který se koná 16. - 20. 7. je již naplněna. Děti si během něj vyzkoušejí různé výtvarné techniky, návštívíme malířský ateliér, vyrazíme na výlet... Vše zachytíme fotoaparátem a výsledkem bude – krátký animovaný filmeček.

Vyhledávání