Umělce vystřídali řemeslníci

Výstavní sezona v Galerii ve Zvonici letos skončila. Místo návštěvníků nyní stoupají vzhůru po schodech tesaři a pokrývači. Do konce listopadu by měla mít renesanční věž novou střechu. Město za opravu zaplatí 1,6 milionu korun.

Že je investice nutná, se ukázalo v únoru při pravidelné kontrole stavu městských budov. Břidlicová krytina na Zvonici byla natolik narušena, že se vedení radnice rozhodlo s rekonstrukcí neotálet. „Kdybychom ji odkládali, škody by byly časem ještě větší,“ říká starosta František Jiraský a dodává, že oprava za 1,6 milionu korun je financována z rozpočtu města, 400 tisíc korun čerpá radnice z ministerského Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Zvonice byla vystavěna ze zbytků zdiva zrušených klášterů v letech 1583 – 1585 pro příliš těžké zvony poničeného chrámu svatého Vavřince. Druhé patro pro menší zvony bylo přistavěno v roce 1720. Po rekonstrukci kostela byly zvony přeneseny zpět do jeho věží v roce 1899. V letech 1985 - 1989 byl vnitřek Zvonice moderně upraven do čtyř podlaží a proměněn ve stálou expozici sbírek Městské galerie. Pro tento účel se však chladná renesanční věž bez možnosti vytápění hodila velmi málo. Od roku 2000 slouží pouze k sezonním výstavám Městské galerie. Letos se zde od května do září vystřídaly čtyři různé expozice. (id)

Dílo měsíce

krosch

Informace

  • Založili jsme Kruh přátel hudby

    Při Městské galerii Vysoké Mýto vzniká Kruh přátel hudby. Členem se stává, kdo si koupí abonentku. Získá nižší vstupné a také jistotu místa v přední řadě. Abonentky na jaro se  prodávají v Turistickém informačním centru od 3. prosince  za 360 Kč (jednotlivě za koncert 150 Kč). 

  • Vyšla monografie Ivana Bednáře

    Životní příběh a souborný přehled díla Ivana Bednáře přináší kniha, kterou připravila do tisku vysokomýtská galerie. Monografie vyšla u příležitosti nedožitých 95. narozenin mýtského rodáka – malíře, pedagoga, zakladatele regionálních galerií. Knihu lze zakoupit v informačním centru.

Vyhledávání