Hledáme Grusovo Vysoké Mýto

sobota 26. září 2015, 22:54

Pro připravovanou výstavu obrazů východočeského malíře Jaroslava Gruse hledáme obrazy s motivem Vysokého Mýta. Autor jich několik namaloval, žádný však není v galerijních sbírkách. Obrazy již několikrát změnily majitele a nám se je nepodařilo dohledat. Obracíme se proto na vysokomýtské občany, kteří takový obraz vlastní, zda by ho zapůjčili Městské galerii ve Vysokém Mýtě na listopad a prosinec letošního roku.

Jaroslav Grus se narodil v roce 1907 v Pardubicích do umělecky orientované rodiny. Jeho otec Vít byl sice správcem spořitelny, ale také se angažoval při záchraně pardubických památek, byl členem muzejního spolku a rád fotografoval. Všichni jeho synové se stali výtvarníky, nejstarší Jaroslav byl malířem, Josef architektem a nejmladší Vít byl návrhářem dřevěných i jiných hraček. Jaroslav studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Hanuše Schwaigera. Přestože se přestěhoval do hlavního města, východní Čechy navštěvoval, zajížděl rovněž do Vysokého Mýta. Na snímku Hnědá krajina od Jaroslava Gruse ze sbírky MG Vysoké Mýto.

Kontakt na kurátorku výstavy Ivetu Danko: mob. 778 531 908, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Dílo měsíce

sion

Informace

  • Housle a violoncello v galerii

    Sezona komorních vystoupení v galerii pokračuje ve čtvrtek 31. října koncertem Kristiny Vocetkové (violoncello) a Matouše Pěrušky (housle), špičkových mladých hudebníků, kteří vystupují po celém světě a sklízejí vavříny. Koncert pořádá Kruh přátel hudby, vstupné 150 korun. 

Vyhledávání