VÝSTAVA OBRAZY: VYDEJTE SE KRAJINAMI VÁCLAVA MACHÁNĚ

Vernisáží začala v pátek 24. dubna ve vysokomýtské Městské galerii výstava choceňského malíře Václava Macháně nazvaná OBRAZY. Autor, který se osobně nemohl kvůli zdravotní indispozici slavnostního zahájení zúčastnit, vystavuje svá díle ve Vysokém Mýtě již po desáté. Od roku 1974, kdy zde mohli diváci poprvé spatřit jeho tvorbu, již představil na tři sta svých pláten a grafických listů. Návštěva galerie ve Vysokém Mýtě nyní připomíná procházku krajinou. Přírodním zákoutím viděným očima Václava Macháně vévodí stromy. Pozorný divák mezi jejich korunami objeví také panorama Vysokého Mýta či vzpomínku na autorovu rodnou Čermnou nad Orlicí. Fotografie naleznete ZDE.

Přestože autor oslavil již před čtyřmi lety devadesátku, jeho díla jsou moderní. Poetika jeho výtvarného vyjádření stojí uprostřed mezi extrémy stylů současného umění. Macháň totiž nepatří k tvůrcům, kteří vždy znovu hledají, nenechává se strhnout pravidly nových směrů, nepodléhá stylovým proměnám. „Václav Macháň je krajinář, který má svůj osobitý vyjadřovací způsob, odnikud nepřevzatý, originální, založený na promyšlené stylizaci viděné skutečnosti, které je přizpůsobena i barevná skladba. Akcent, jak u něj bývá zvykem, je položen na barvu, která má v jeho obrazech důležitou úlohu a umělec jejím prostřednictvím vnímá skutečnost jako básník. Václav Macháň má hluboký vztah k realitě, konstruuje ji však podle svých vnitřních představ. Má smysl pro stavebnost a řád, důraz při tom klade na imaginární složky. Jako dekorativní prvek často používá motiv stromu a vynalézavým způsobem ho včleňuje do svých pláten,“ přiblížil Macháňovu tvorbu Josef Sůva, bývalý ředitel Galerie moderního umění v Hradci Králové.

  

Výstava OBRAZY potrvá do neděle 24. května, přístupná je ve všední dny od 9 do17 a o víkendech od 10 do 17 hodin. (ida)

 

Popisek k fotce: Blanka Macháňová, manželka choceňského výtvarníka, na vernisáži obrazů svého muže v Městské galerii Vysoké Mýto. Foto: Marta Řezáčová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dílo měsíce

Sovak Pravoslav People kombtech 59x49

Informace

  • 3D Noc v galerii

    Těšte se na letošní 3D Noc v galerii. Koná se v pátek 17. května od 18 hodin a otevřeme během ní čtyři výstavy. Hlavním námětem jsou sochy a prostor. Prohlédnete si bronzové plastiky, moderní instalace i práci se dřevem.

  • Beatles i Queen v podání smyčců

    Smyčcový Corvus Quartet vystoupí v sále galerie 11. dubna v 19.30 s netradičním repertoárem. Soubor složený ze členů Komorní filharmonie Pardubice se snaží rozšířit hudební působnost o nezvyklé žánry. Proto uslyšíte skladby od Bacha, Mozarta až k Beatles, Pink Floyd či Queen.

Vyhledávání