Talent napříč generacemi

Městská galerie Vysoké Mýto oslaví v roce 2017 své šedesátiny. Její sbírka je dědictvím pro další generace, proto jsme jako leitmotiv této výstavní sezony zvolili obdobné téma a nazvali jej "Talent napříč generacemi."

Umělecké nadání, které přechází z jedné generace na druhou... Návštěvníkům představíme v průběhu roku výtvarníky, které kromě lásky k umění pojí i rodinné vazby. 

Výstavní sezonu zahájí v cizině oceňovaný ústeckoorlický výtvarník Richard Pešek, s nímž budou tentokrát prezentovat svůj talent i jeho děti Richard a Alena. Uvidíte obrazy, plastiky a netradičně také tanec. Právě jeviště je to, co trojici spojuje, Alena – tanečnice, choreografka a režisérka a Richard starší i mladší coby scénografové.

Na jaře představíme tvorbu otce a syna Klátových. Jaroslav starší, který pocházel z nedaleké Cerekvice nad Loučnou, miloval výtvarné umění již od studentských let. Než se však vydal v 50. letech na uměleckou dráhu, pracoval léta jako úředník, což ho zavedlo až do Karlových Varů, kde se narodil jeho syn Jaroslav, jež zdědil nejen jméno, ale rovněž talent. Oba autoři se nechali inspirovat francouzským moderním malířským přístupem. Výstava představí oleje a akvarely, sami můžete posoudit, v čem jsou si Klátové blízcí a v čem vzdálení.

V květnu (19. 5.) se již potřetí připojíme k celorepublikové Muzejní a galerijní noci. Ta letošní bude patřit především dětem a mládeži. Hlavní událostí večera bude vernisáž unikátní výstavy Radek Pilař dětem aneb Rumcajs slaví padesátiny. Interaktivní expozice, kde si můžete hrát i tvořit, procestovala svět. Vznikla v roce 2013 v Praze a od té doby si ji prohlédly děti v Moskvě, Soulu, Plovdivu, Piešťanech, v Mnichově… a nyní je zpět v České republice a právě zde ve Vysokém Mýtě! Po loňském úspěchu Werichova Fimfára jsme se rozhodli i tento rok věnovat hlavní turistickou sezonu rodinám s dětmi. Ale zpět ke Galerijní noci – její součástí bude také vernisáž výstavy absolventů mýtské ZUŠ, koncert, výstava v ulicích a spousta dalších zajímavostí, které si rozhodně nenechte ujít.

Na podzim představíme další rodinné trio z Ústí nad Orlicí. Pod jménem Jiří Fikejz se bude prezentovat otec, syn a vnuk. Tři generace – tři umělecké přístupy. Jiří Fikejz nejstarší se věnoval především realistické malbě a kresbě, Jiří Fikejz mladší se našel v abstrakci a jeho syn, letošní maturant, se věnuje animaci.

Dnem, kdy vyvrcholí narozeninové oslavy, bude 19. říjen. Během slavnostního večera moderovaného vysokomýtskou rodačkou, Českou Miss World, Lindou Bartošovou, pokřtíme publikaci k výročí galerie, představíme videodokument mapující její historii a čekají vás mnohé další zajímavé okamžiky.

Po roční pauze pak přijde řada na již 8. salon výtvarných umělců Vysokomýtska. Společně s malíři se budou tentokrát prezentovat i fotografové z Trianglu a prostor dostanou také tvůrci videodokumentu.

Závěr roku bude tematicky spjat s vánočními svátky. Výstava obrazů Václava Lamra nás provede biblickým příběhem o narození Ježíše Krista, ale i tím, co mu předcházelo a co má následovat.

Těšíme se na viděnou na některé z výstav.

Iveta Danko, kurátorka MG

Dílo měsíce

Richard Pešek, Duše, 2006, akryl, plátno, 48 x 62 cm

Informace

 • Jindřich Šmégr oslaví devadesátku výstavou

  Čerstvý držitel Ceny starosty města, Jindřich Šmégr, oslaví své devadesátiny výstavou. Průřez jeho tvorbou nazvaný O hledání bude zahájen vernisáží v neděli 22. 4. v 10 hodin. Slavnostní dernisáž se koná v pátek 25. 5.v rámci Noci v galerii.

 • Koncert Kvarteta lesních rohů

  Jarní sezona komorních vystoupení Procházka staletími pokračuje koncertem Kvarteta lesních rohů (22. 3.) a jazzového Chanson Tria Coucou (26. 4.). Vstupenky koupíte v Turistickém informačním centru. Začátek v 19.30. O přestávce možnost prohlédnout si výstavu se sklenkou vína.

 • Příměstský tábor v galerii

  Prázdniny v galerii (16. - 20. 7.): různé výtvarné techniky, návštěva malířského ateliéru, výlet, soutěže a hry. Vše zachytíme fotoaparátem a výsledkem bude – krátký animovaný filmeček. Tábor (cena 1 000 Kč) je určen pro žáky 1. stupně ZŠ.

 • Koupí obrazu pomůžete dvojčatům

  Kupte si obraz a přispějete na motomed, který pomůže rehabilitoval Honzovi a Radkovi Jiskrovýmz Dolního Újezdu. Hoši trpí​ ​dětskou​ ​mozkovou​ ​obrnou​. Díla, jež darovali umělci při plenérovém malování,jsou vystavena v Turistickém informačním centru. 

Provozní doba

Galerie (celoročně)

 
pondělí - pátek 08:30 - 17:00
víkendy a svátky 10:00 - 17:00

Galerie ve Zvonici (květen - září)

 
čtvrtek - neděle 10:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
pondělí - středa pouze pro objednané
skupiny

Vyhledávání