Veronika Bílková na cestách

24. září 2021 - 24. října 2021

Plenéry, portréty a knižní ilustrace Veroniky Bílkové si prohlédnou návštěvníci výstavy nazvané Na cestách. Ta představuje průřez tvorbou této mladé, přesto zralé a velmi plodné autorky.

Sedmadvacetiletá rodačka z Dolní Dobrouče, která nyní žije v Litomyšli, je teprve na počátku své umělecké kariéry, ovšem ušla již obrovský kus cesty. Díky své píli může divákovi nabídnout obdivuhodný záběr – plenéry, portréty, ilustrace… Z každého díla sálá mladická energie autorky a zároveň její zralost.

Na výstavě si můžete prohlédnout obrazy, které vznikly v prázdninových měsících v  Portugalsku a Německu. Pozoruhodné jsou rovněž portréty provedené v netypických barvách. Ze všech pláten je patrné, že autorka miluje modrou barvu. Největších úspěchů však dosud Veronika Bílková dosáhla se svými ilustracemi, které uvidíte v obou přísálích. Konkrétně s knihou Ludwig van Beethoven, kterou vydalo nakladatelství Verzone na podzim roku 2020 a jíž původně zpracovala jako svou diplomovou práci na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni.

Její autorská kniha o hudebním skladateli Ludwigu van Beethovenovi získala v roce 2019 Cenu děkana za velmi kvalitní diplomovou práci, v nadcházejícím roce pak byla nominována na Národní cenu za studentský design a letos byla zařazena do katalogu Nejlepší knihy dětem 2020 a nominována na Zlatou stuhu jako výtvarný počin. Kromě zmíněné knihy ilustrovala rovněž pro nakladatelství Vyšehrad Světlo z Pauliny a Gustav a Anton. Podílela se také na ilustracích další desítky publikací.

Na Západočeské univerzitě studovala absolventka ústeckoorlické uměleckoprůmyslové školy v letech 2013 až 2019, a to ilustraci a grafiku. Již během vysokoškolských studií se vrátila do Ústí nad Orlicí, kde od roku 2017 učí figurální kresbu, bitmapovou grafiku, ilustraci a komiks. Stále si však ponechává prostor pro volnou tvorbu. Pravidelně vyjíždí se svým malířským „nádobíčkem“ do ciziny, prostřednictvím jejích obrazů proto můžete zavítat do Francie, Rumunska, Itálie, Dánska…

Autorka tvoří pomocí špachtle, což jí umožňuje nanášet větší množství barvy a  docílit dynamických tvarů a reliéfního efektu. Její obrazy jsou hrou světla a stínu, působí velmi plasticky.

Iveta Danko, kurátorka MG

Další informace

  • termín konání:24. září 2021 - 24. října 2021

Dílo měsíce

dilo mesice 0921

Informace

  • Klavír pro čtyři ruce

    Neobvyklý zážitek slibuje koncert, který se koná v rámci Kruhu přátel hudby při městské galerii. Ve čtvrtek 4. 11. v 19.30 vystoupí mezi obrazy Igor Ardašev a Michal Mašek. Oba zasednou zároveň k jednomu klavíru. Platné jsou abonentky z jara 2020. Vstupenky za 120 korun lze zakoupit v infocentru.

Vyhledávání